Facebook logo

The overview of the movies registered for the International Movie Festival EKOFILM


Sorting descendingSorting ascending
1
Name of the movie Grónsko – dlouhá cesta, očima Aleny a Jaroslava Klempířových
Country of origin Czech Republic
Director Petra Neudeková
Screenplay Alena Klempířová, Petra Neudeková
Summary
Grónsko - dlouhá cesta, očima Aleny a Jaroslava Klempířových je dokument o životě v Grónsku v prvním roce po vyhlášení sebeurčení Grónsko a o životě v době probíhajících klimatických změn v Grónsku. Alena a Jaroslav Klempířovi jsou pokládáni za nejlepší znalce Gronska, vzhledem k jejich více jak osmnáctiletému pobytu mezi obyvateli Gronska, kde pracují jako geografové v oblasti sociální geografie, etnografové a novináři. 
Duration 12 min. Year of origin 2010
2
Name of the movie Na Věčné Časy
Country of origin Czech Republic
Director Radoslav Irša
Screenplay Radoslav Irša
Summary
V období nadvlády režimu na věky se stalo území Milovic největším komunistickým centrem okupačních sovětských vojsk. Po roce 1968 tu přebývalo více než 100 000 sovětských vojáků i se svými rodinami. V lokalitě s názvem Boží Dar vznikl rozsáhlý komplex uzavřeného sovětského města. Toto území bylo připraveno na invazní útok kapitalistických sil a proto se v rámci své budovatelské ideologie nešetřilo. Roku 1991 sovětská armáda nadobro opustila tyto místa.
Duration 17 min. Year of origin 2012
3
Name of the movie Príbehy tatranských štítov
Country of origin Slovakia
Director Pavol Barabáš
Screenplay Pavol Barabáš
Summary
Vysoké Tatry, symbol Slovenska – úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu... Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva... Na pozadí krásnej prírody vám dokument otvára bránu a vy máte možnosť zúčastniť sa výstupov na najkrajšie tatranské štíty.
Duration 55 min. Year of origin 2011
4
Name of the movie Pygmejovia – Deti džungle
Country of origin Slovakia
Director Pavol Barabáš
Screenplay Pavol Barabáš
Summary
Fotograf Ivan Bulík prešiel Afriku skrz na skrz.Jeho sen je však stále v nedohľadne: túži nájsť a zachytiť život a zvyky najmenších ľudí planéty - civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej republike, kde ho miestni domorodci prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom. pozoruje pralesné slony i nížinné gorily. Nakoniec sa mu sen plní. Hlboko v džungli sa s priatelí s kočujúcimi Pygmejmi, ktorí ho zaučia do tradičného spôsobu života lovcov a zberačov. Ich radosť z hudby, tanca a života sa zdá nekonečná. Sú to skutočné nahé deti džungle ohrozované nielen jedným z najväčších vojnových konfliktov od čias II. svetovej vojny, ale aj našou civilizáciou, ktorá necitlivo valcuje všetko tradičné...
Duration 52 min. Year of origin 2011
5
Name of the movie Butterflies Go
Country of origin Netherlands
Director Josephine Hamming
Screenplay Josephine Hamming
Summary Sledujeme motýly druhu babočka admirál na jejich pouti z Petrohradu až do Casablanky – a zase zpět. Jejich riskantní cesta napříč územími různého přírodního typu a různých kultur ilustruje, jak těžký je úděl motýlů, kteří se rozhodli zařadit mezi migrující. Na různých místech Evropy můžeme dobře pozorovat rozdíly mezi migrujícími motýly a těmi, kteří se rozhodli nikdy neopustit své území. Srovnání života migrujících motýlů s lidským údělem je prakticky nemožné.
Duration 53 min. Year of origin 2010
6
Name of the movie Dying To Stop
Country of origin South Africa
Director Yvette Lambrechnt, Cassidy Fine
Screenplay Yvette Lambrechnt, Cassidy Fine
Summary
Felinda dala život svému prvnímu dítěti ve věku patnácti let a od šestnácti začala pravidelně pít. Dnes je nezaměstnaná a žije na hranici existenčního minima se svým surovým a násilnickým přítelem v malém domečku v Cape Flats. Felinda už není schopna postarat se o svou malou dceru a ta je svěřena do péče pěstounů z jiné rodiny. Nyní po patnácti letech intenzivního opíjení se chce Felinda přestat a potřebuje pomoc. Stejně jako velká většina obyvatel Jižní Afriky nemá dost peněz na to, aby si mohla dovolit soukromou léčbu, takže její hledání začíná ve veřejném prostoru. Na příkladu Felindiny emocemi nabité, odhodlané a vytrvalé pouti za záchranou sebe sama je dobře vidět, jaké možnosti takovéto léčby jsou dostupné zde, ve Western Cape, oblasti, která je vůbec nejpostiženější alkoholismem v rámci celé Jihoafrické republiky.
Duration 52 min. Year of origin 2010
7
Name of the movie Léto s chřástalem
Country of origin Czech Republic
Director Jan Loučím
Screenplay Jan Loučím
Summary
Projekt telemetrického sledování ohroženého druhu ptáka - chřástala polního v prvém roce probíhal na území Šumavy, Českého a Slavkovského lesa, Celé léto 2012 ornitologové pečlivě na těchto území sledovali, odchytávali a kroužkovali tyto zajímavé ptáky, u dvou byly nasazeny vysílačky pro zachycení pohybu na loukách v Čechách a jejich následného směrování do jižní Afriky.
Duration 27 min. Year of origin 2012
8
Name of the movie Sand, Wind, Water
Country of origin Netherlands
Director Monique van den Broek
Screenplay Jan van den Ende & Monique van den Broek
Summary
Film prezentuje návrat vlhkých písečných dun v oblasti Meyendelu (Holandsko). Před rokem osmnáct set sedmdesát čtyři rozsáhlé oblasti dun v okolí holandského Haagu byly domovem pro mnoho vzácných druhů rostlin. V okamžiku, kdy začala být voda z dun využívána jako pitná voda, začínal údolí postupně vysychat. Kolem roku devatenáct set padesát byla říční voda znečištěna příliš velkým množstvím sloučenin sloužících ke hnojení a to způsobilo vymizení vzácných rostlinných druhů. Aby se podařilo znovu vrátit původní život do vlhkých dun, musely být původní přírodní procesy opět nastartovány a udržovány v pohybu. Teprve potom až se toto podaří, může znovu začít odvěká souhra písku, větru a vody.
Duration 27 min. Year of origin 2008
9
Name of the movie Ant Wars
Country of origin Germany
Director Stefan Geier
Screenplay Stefan Geier
Summary
Pojďte sledovat příběh malého, jen dvoumilimetrového vetřelce na jeho cestě k moci – mravenec argentinský na jihu Evropy. Bez povšimnutí dokázal tento invazivní druh vytvořit největší superkolonii na světě. Vědci jsou přesvědčeni, že tento extrémně agresivní druh, je schopný změnit celý místní ekosystém. V bojechtivém světě pod našimi podrážkami pustoší životy domorodých mravenců. Shromažďují jejich jídlo, napadají jejich hnízda a zabíjejí jejich královny. Útočí v obrovské přesile tvořící neporazitelnou bojovou sílu. Vědci se snaží odkrýt postupy argentinských mravenců, aby pochopili, jak je možné ochránit ekosystém od ještě větších škod. A zabránit jejich šíření dále na sever. Mravenčí války jsou příběhem 6000 kilometrů dlouhé mravenčí kolonie, která se stává největším pozemským predátorem.
Duration 53 min. Year of origin 2012
10
Name of the movie Cuba In The Age Of Obama
Country of origin Italy
Director Gianni Minà
Screenplay Gianni Minà
Summary
Kuba je rozhodně kontroverzní zemí, které se po dobu posledních padesáti let podařilo přežít a ustát embargo, které na ně uvalily Spojené státy americké – nejmocnější národ na světě. Nyní nastává historická chvíler, kdy Barack Obama – v historii první americký prezident s africkými kořeny – vyhlásil svůj úmysl začít postupně měnit politiku Spojených států nejen vůči Kubě – ale také vůči celému světu Latinské Ameriky, kterou prezidentovi předchůdci vždy považovali jen za jakousi předsíň, vstupní koridor do své vlastní země. Nyní právě tam můžeme pozorovat vážně míněné snahy o znovunastolení důstojné demokratické existence. A co víc – ať si myslíme co chceme o revolučním svržení diktátora Fulgencia Batisty před padesáti lety, Kuba se vždy musela umět přizpůsobit politicky motivovaným akcím ze strany Spojených států. Do té doby byla Kuba spravována a řízena Batistou s požehnáním washingtonské administrativy a tichým souhlasem Mafie. Později, vzhledem k embargu a následnému postupnému hroucení všech totalitních komunistických režimů ve Východní Evropě, se kterými se tato země dosud paktovala, aby vůbec mohla přežít, musela Kuba přehodnotit a znovu definovat svou politiku, přizpůsobit ji nové situaci a smířit se s tím, že je všechno jinak, než v její dlouholeté historii. A dnes to vše trvá, i když scénář se postupně mění, zejména vzhledem k tomu, že Fidel Castro, vůdce revoluce, pomalu opouští scénu z důvodu zdravotních problémů. Správu země tedy nyní předává svému bretru Raoulovi. Od nynějška už budoucí osud země nezáleží jen a pouze na její pýše a vůli k nezávislosti. Za těchto okolností projíždět tisícikilometrovou trasu napříč Kubou – od Havany až po Guantanamo – znamená možnost uvědomit si možnost eventuálních změn, kterými by tento prazvláštní ostrov mohl v nejbližší budoucnosti projít. Kuba byla až příliš často vnímána optikou předsudků kvůli svému příklonu k socialismu, bez toho, aby si soudci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se tam opravdu žije. Dokumentární film Kuba v Obamově éře se pokouší právě takovouto zkušenost divákům přinést – ukazuje cestu napříč ostrovem od Havany přes Santa Claru, Bayamo až do Santiaga de Cuba – a v přímém protikladu k tomu všemu taky záběr z americké základny na kubánském území, Guantanama. Přestože tato námořní základna již v současné době není využívána ke strategickým účelům, ještě v relativně nedávné minulosti byla prezidentem Georgem Bushem Juniorem vybrána jako vězení a dokonce prostor používaný k mučení v jeho válce proti terorismu. Při zachování tohoto přístupu je příznačné, že symbolem tohoto výletu napříč celou zemí se stala často se opakující scéna, se kterými se obyvatelé setkávají v dopravních prostředcích – cestování znamená vždycky dost riskantní dobrodružství, plné nejrůznějších trápení a problémů - ale nakonec vždycky všechno dobře dopadne. Rozhodně je zásadní novotou, že toto vyprávění o dosud nevídané podobě Kuby je vyprávěno řečí mladých – prakticky neznámých západním sdělovacím prostředkům a sotva někdy dříve jakkoliv sdělovaným. Toto jsou hlasy mladých lidí, kterří navštívili Che Guevarovo mauzoleum v Santa Claře, adolescentů, studujících uměleckou školu v Bayamu – což je jedna z pouhých pěti podobných škol v celé zemi.. a také mladých lidí, kteří si zvolili jako místo dobrovolné vojenské služby právě v oblasti Guantanama, tváří v tvář americké námořní základně. Volba způsobu vyprávění o Kubě a všech jejich rozporech ústy mladých – jejich nadějemi - občas patetickou rétorikou – jejich oběťmi, zklamáními a sny – ať už se jedná o studenty Latinsko-am erické školy medicíny, Filmové školy v San Antonio de los Baños (což je škola otevřená všem ostatním studentům z jižní poloviny světa) a z Univerzity a centra biotechnologií v Havaně – to všechno v zásadních rysech odpovídá na otázku, jaká je Kuba v éře Obamově. A není jistě náhodou, že titulky doprovázející film jsou často prokládány verši zpěváka a písničkáře Silvia Rodrígueze a také Pabla Milanése, který se stal hlasem mnoha generací této země. Tento dvoudílný dokument (obě části mají dvouhodinovou stopáž) také obsahuje vzpomínky a reflexe tří významných „žijících legend“ ostrova – příkladů padesát let trvajícího odporu: Roberta Fernandéze Retamara, básníka, který se rok co rok nachází na listině nominovaných na Nobelovu cenu; Alicie Alonso, význačnou osobností světového baletu, která i dnes, ve svých téměř devadesáti letech, působí jako ředitelka jedné z nejprestižnějších baletních škol na světě; a konečně Harryho Villegase, známého pod přezdívkou Pombo, penzionovaného brigádního generála, který bojoval po boku Che Guevary v době revoluce v frice a v Bolívii, kde se mu v poslední bitvě podařilo hrdinu přežít – spolu s pouhými čtyřmi spolubojovníky. Také zde najdete vzpomínky a jisté náznaky sebekritiky Abela Prieteho, spisovatele a básníka, který j v současné době zastává funkci kubánskýho ministra kultury. Jinými slovy, máme před sebou bezprecedentní ukázku pouti , která nabízí opravdu přímý pohled na zemi, která se – slovy autora filmu Eduarda Galeaneho – v tomto historickém momentě stává spíše tím, čím může být, než tím, čím sama kdysi chtěla být. Pro potřeby evrospkého filmového trhu bude film Kuba v Obamově éře hotov k předvedení do června dva tisíce deset a to v kratším „režisérském sestřihu“ o stopáži 140 minut.
Duration 240 min. Year of origin 2011
11
Name of the movie Vinterlys
Country of origin Norway
Director Skule Eriksen
Screenplay Skule Eriksen
Summary
Pojďte se s námi podívat na Malebné Lofotské souostroví. Teploty zde nejsou zrovna vysoké a po listopadu mizí slunce na téměř celou zimu pod horizont. Nedostatek světla však vytváří jedinečnou atmosféru, která prostupuje život místních lidí. Poetický dokumentární film věrně zachycuje atmosféru zimních dnů na tomto souostroví.
Duration 25 min. Year of origin 2011
12
Name of the movie Laikipia, the land of life
Country of origin Kenya
Director Giuseppe Bucciarelli
Screenplay Giuseppe Bucciarelli
Summary
V Africe existuje místo, kde se hory stýkají s nebem... Místo, kde řeky, lesy a savany rozehrávají své nekonečné hrátky s lidmi. Toto místo je Laikipia a leží ve střední Keni. Nebezpečná divočina tady sdílí stejný prostor s tisícovkami lidí a jejich hospodářskými zvířaty. Ideální kombinace pro vznik problémů. Ale navzdory všem překážkám, lidé obývající Laikipii neustále bojují za splnění svého snu. V tomto regionu Afriky se koexistence potřeb lidských obyvatel s potřebami divoké přírody stala trvalou realitou.
Duration 37 min. Year of origin 2012
13
Name of the movie Nalezeni na ztraceném
Country of origin Czech Republic
Director Jan Skalík
Screenplay Matěj Bajgar
Summary Dokumentární film se věnuje vývoji ochrany přírody v Národním parku Šumava. Ve filmu vystupují čeští renovovaní vědci (Jakub Hruška, Josef Fanta, David Stroch) , osobnosti veřejného života (David Vávra, Václav Vydra, Marek Orko Vácha), ale i běžní občané z celé České republiky. Mozaiku doplňují názory místních lidí z Modravy.
Duration 42 min. Year of origin 2012
14
Name of the movie Udržitelná doprava ve městech
Country of origin Czech Republic
Director Jiřina Bergatt Jackson
Screenplay Jiřina Bergatt Jackson
Summary
Tento film je o dopravě ve městech. Doprava ve městech byla revizí dopravní politiky EU identifikována jako kritická oblast už v roce 2006. Že tomu tak skutečně je asi znáte ze své vlastní zkušenosti. Samé auto, samá zácpa, randál ve dne v noci a dýchat se to nedá.
Duration 22 min. Year of origin 2011
15
Name of the movie Integrované přístupy k udržitelnějšímu využívání území
Country of origin Czech Republic
Director Jiřina Bergatt Jackson
Screenplay Jiřina Bergatt Jackson
Summary
Snímek o využívání našeho území co možná nejšetrněji. Území je finitní zdroj, je udržitelný rozvoj možný bez toho, abychom se zabývali udržitelným využíváním našeho území?
Duration 14 min. Year of origin 2011
16
Name of the movie Samý sprawl
Country of origin Czech Republic
Director Jiřina Bergatt Jackson
Screenplay Jiřina Bergatt Jackson
Summary
Neustálé zvětšování zastavěného území a zároveň snižování hustoty obydlení je dlouhodobě neudržitelná forma výstavby. Rozšiřování zastavěného území vyvolává řadu neblahých jevů se kterými se naše společnost zatím neumí vyrovnat. Je zajímavé, že u nás to není ministerstvo pro místní rozvoj, ale ministerstvo životního prostředí iniciovalo výzkum sprawlu. Dopady sprawlu totiž také způsobují ztrátu enviromentální služeb, snižují biodiverzitu, ovlivňují vodní režim a mají vliv na změnu klimatu. Příčiny sprawlu ale leží někde jinde.
 
Duration 12 min. Year of origin 2011
17
Name of the movie Consumer perspective
Country of origin Slovakia
Director Rasťo Hatiar
Screenplay Rasťo Hatiar
Summary
Ako vidí Bangladešske kožiarske produkty európsky spotrebiteľ? Nie je jeho pohľad skreslený? Aj keď to v Bangladeshi nie je ružové v krajine sa robia rôzne projekty /OSN/, ktoré sa snažia zlepšiť pracovné podmienky, ekológiu a tak aj celkovú kvalitu.
Duration 7 min. Year of origin 2011
18
Name of the movie Endangered Hawaii
Country of origin USA
Director George Wallace, Gavin Shire, Bob Johns
Screenplay George Wallace, Gavin Shire, Bob Johns
Summary
Havaj je pro mnohé synonymem ráje. O to více znepokojivé může být zjištění, že Havaj také představuje místo, které slouží jako čítankový příklad ekologické katastrofy. Již téměř 70% druhů původního ptactva je na pokraji vyhynutí. Jak k této situaci vlastně došlo? A mají tyto vzácné ptačí druhy ještě nějakou naději na přežití?
Duration 30 min. Year of origin 2012
19
Name of the movie The Labour of Pedicab Driver
Country of origin Indonesia
Director Supriyadi
Screenplay Supriyadi
Summary
VE MĚSTĚ PEKALONGAN V INDONÉSII JE PROBLÉM SEHNAT PRÁCI – PŘEDEVŠÍM PRO LIDI Z NIŽŠÍCH VRSTEV. BENI, TEMON, MUKLIS A JEJICH PŘÁTELÉ SE ŽIVÍ JAKO TAHAČI RIKŠÍ NA ULICI HAJAM VURUK. JIŽ PADESÁT LET PATŘÍ TATO PRÁCE MEZI HLAVNÍ ZDROJE OBŽIVY VĚTŠINY NEZAMĚSTNANÝCH A DĚTÍ BEZ DOMOVA VE MĚSTĚ PEKALONGAN.
Duration 16 min. Year of origin 2011
20
Name of the movie Der Ökobräu im Altmühltal
Country of origin Germany
Director Bertram Verhaag
Screenplay Bertram Verhaag
Summary
Malý pivovar se nachází v městečku Riedenburg, uprostřed malebné oblasti Altmühltal. Spojuje tradici s ekologickými výrobními postupy, čímž se stává jedním z nejlepších výrobců piva v Bavorsku. Již od roku 1866 se po dobu čtyř generací na břehu řeky Altmühl vaří pivo, od 90. let trvale ekologicky. To, co tehdy navzdory všem překážkám Michaela Kriegera podněcovalo, se dá nyní považovat za štěstí. Malý pivovar je schopný přežít a zajišťuje v regionu jisté vyhlídky do budoucnosti spoustě zemědělcům, pěstujícím chmel a obilí. Kromě toho dopomohli Michael a jeho žena Martha najít nový účel starým, téměř zapomenutý druhům obilí, jako je dvouzrnka Emmer a jednozrnka Einkorn, které jsou obsaženy v jejich pivních specialitách.
Duration 45 min. Year of origin 2012

1234567...23

|
The organizers:

The Citizen Association
Perseus

Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
Email: produkce@ekofestival.cz

NEWS

Didn’t you make it to Ekofilm? Visit its echoes

The Centre of Culture Průhon in Prague 6 is returning to this year’s 40th International Festival Ekofilm 2014. Between 23rd and 25th October the centre will organise Echoes of Ekofilm. “The festival offers a wide range of interesting films. The main theme is in particular responsible consumption. Viewers will learn tips how to live being more considerate towards the environment. The Ekofilm programme will be suitably complemented with fun and educational activities which can be joined by visitors of any age,” invite event organisers, adding that the admission fee to the Echoes of Ekofilm is voluntary.

More information

Ekofilm will bring several exhibitions

The program of Ekofilm film festival includes several interesting exhibitions. In the foyer of the Akord culture house, an interactive exhibition Water and its Animals will take place. In the foyer of the Vesmír cinema, not only boys will certainly be intrigued by the exhibition called Man and Nature Influence Each Other, or: From the Slide Rule to a Supercomputer. It is organized by the VŠB – Technical University of Ostrava. “This exhibition is actually a brief history from human-conducted arithmetic to a supercomputer that is able to calculate things we cannot even imagine. There you will be able to see a supercomputer model as well as six information panels. The exhibition will be on display throughout the festival and it is intended for general public – visitors of all ages,” said the co-organizer Bohuslava Dostálová. The Ostrava Museum is organizing the exhibitions Year of Farming Families and Year of Crystallography (with crystals, minerals and photos of crystals). The Amos Family Care Center has prepared an exhibition called Birds on Land and Water. And last, but not least, the Faculty of Science of University of Ostrava invites all nature lovers to the exhibition Water in a Thousand Forms.

More information