Facebook logo

Přehled přihlášených filmů mezinárodního filmového festivalu EKOFILMTřízení sestupněTřízení vzestupně
1
Název filmu Grónsko – dlouhá cesta, očima Aleny a Jaroslava Klempířových
Země původu Česká republika
Režie Petra Neudeková
Scénář Alena Klempířová, Petra Neudeková
Anotace
Grónsko - dlouhá cesta, očima Aleny a Jaroslava Klempířových je dokument o životě v Grónsku v prvním roce po vyhlášení sebeurčení Grónsko a o životě v době probíhajících klimatických změn v Grónsku. Alena a Jaroslav Klempířovi jsou pokládáni za nejlepší znalce Gronska, vzhledem k jejich více jak osmnáctiletému pobytu mezi obyvateli Gronska, kde pracují jako geografové v oblasti sociální geografie, etnografové a novináři. 
Stopáž 12 min. Rok výroby 2010
2
Název filmu Na Věčné Časy
Země původu Česká republika
Režie Radoslav Irša
Scénář Radoslav Irša
Anotace
V období nadvlády režimu na věky se stalo území Milovic největším komunistickým centrem okupačních sovětských vojsk. Po roce 1968 tu přebývalo více než 100 000 sovětských vojáků i se svými rodinami. V lokalitě s názvem Boží Dar vznikl rozsáhlý komplex uzavřeného sovětského města. Toto území bylo připraveno na invazní útok kapitalistických sil a proto se v rámci své budovatelské ideologie nešetřilo. Roku 1991 sovětská armáda nadobro opustila tyto místa.
Stopáž 17 min. Rok výroby 2012
3
Název filmu Príbehy tatranských štítov
Země původu Slovenská republika
Režie Pavol Barabáš
Scénář Pavol Barabáš
Anotace
Vysoké Tatry, symbol Slovenska – úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu... Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva... Na pozadí krásnej prírody vám dokument otvára bránu a vy máte možnosť zúčastniť sa výstupov na najkrajšie tatranské štíty.
Stopáž 55 min. Rok výroby 2011
4
Název filmu Pygmejovia – Deti džungle
Země původu Slovenská republika
Režie Pavol Barabáš
Scénář Pavol Barabáš
Anotace
Fotograf Ivan Bulík prešiel Afriku skrz na skrz.Jeho sen je však stále v nedohľadne: túži nájsť a zachytiť život a zvyky najmenších ľudí planéty - civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej republike, kde ho miestni domorodci prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom. pozoruje pralesné slony i nížinné gorily. Nakoniec sa mu sen plní. Hlboko v džungli sa s priatelí s kočujúcimi Pygmejmi, ktorí ho zaučia do tradičného spôsobu života lovcov a zberačov. Ich radosť z hudby, tanca a života sa zdá nekonečná. Sú to skutočné nahé deti džungle ohrozované nielen jedným z najväčších vojnových konfliktov od čias II. svetovej vojny, ale aj našou civilizáciou, ktorá necitlivo valcuje všetko tradičné...
Stopáž 52 min. Rok výroby 2011
5
Název filmu Motýli, vpřed
Země původu Nizozemsko
Režie Josephine Hamming
Scénář Josephine Hamming
Anotace Sledujeme motýly druhu babočka admirál na jejich pouti z Petrohradu až do Casablanky – a zase zpět. Jejich riskantní cesta napříč územími různého přírodního typu a různých kultur ilustruje, jak těžký je úděl motýlů, kteří se rozhodli zařadit mezi migrující. Na různých místech Evropy můžeme dobře pozorovat rozdíly mezi migrujícími motýly a těmi, kteří se rozhodli nikdy neopustit své území. Srovnání života migrujících motýlů s lidským údělem je prakticky nemožné.
Stopáž 53 min. Rok výroby 2010
6
Název filmu Musím zemřít, abych přestala
Země původu Jihoafrická republika
Režie Yvette Lambrechnt, Cassidy Fine
Scénář Yvette Lambrechnt, Cassidy Fine
Anotace
Felinda dala život svému prvnímu dítěti ve věku patnácti let a od šestnácti začala pravidelně pít. Dnes je nezaměstnaná a žije na hranici existenčního minima se svým surovým a násilnickým přítelem v malém domečku v Cape Flats. Felinda už není schopna postarat se o svou malou dceru a ta je svěřena do péče pěstounů z jiné rodiny. Nyní po patnácti letech intenzivního opíjení se chce Felinda přestat a potřebuje pomoc. Stejně jako velká většina obyvatel Jižní Afriky nemá dost peněz na to, aby si mohla dovolit soukromou léčbu, takže její hledání začíná ve veřejném prostoru. Na příkladu Felindiny emocemi nabité, odhodlané a vytrvalé pouti za záchranou sebe sama je dobře vidět, jaké možnosti takovéto léčby jsou dostupné zde, ve Western Cape, oblasti, která je vůbec nejpostiženější alkoholismem v rámci celé Jihoafrické republiky.
Stopáž 52 min. Rok výroby 2010
7
Název filmu Léto s chřástalem
Země původu Česká republika
Režie Jan Loučím
Scénář Jan Loučím
Anotace
Projekt telemetrického sledování ohroženého druhu ptáka - chřástala polního v prvém roce probíhal na území Šumavy, Českého a Slavkovského lesa, Celé léto 2012 ornitologové pečlivě na těchto území sledovali, odchytávali a kroužkovali tyto zajímavé ptáky, u dvou byly nasazeny vysílačky pro zachycení pohybu na loukách v Čechách a jejich následného směrování do jižní Afriky.
Stopáž 27 min. Rok výroby 2012
8
Název filmu Písek, vítr, voda
Země původu Nizozemsko
Režie Monique van den Broek
Scénář Jan van den Ende & Monique van den Broek
Anotace
Film prezentuje návrat vlhkých písečných dun v oblasti Meyendelu (Holandsko). Před rokem osmnáct set sedmdesát čtyři rozsáhlé oblasti dun v okolí holandského Haagu byly domovem pro mnoho vzácných druhů rostlin. V okamžiku, kdy začala být voda z dun využívána jako pitná voda, začínal údolí postupně vysychat. Kolem roku devatenáct set padesát byla říční voda znečištěna příliš velkým množstvím sloučenin sloužících ke hnojení a to způsobilo vymizení vzácných rostlinných druhů. Aby se podařilo znovu vrátit původní život do vlhkých dun, musely být původní přírodní procesy opět nastartovány a udržovány v pohybu. Teprve potom až se toto podaří, může znovu začít odvěká souhra písku, větru a vody.
Stopáž 27 min. Rok výroby 2008
9
Název filmu Válka mravenců
Země původu Německo
Režie Stefan Geier
Scénář Stefan Geier
Anotace
Pojďte sledovat příběh malého, jen dvoumilimetrového vetřelce na jeho cestě k moci – mravenec argentinský na jihu Evropy. Bez povšimnutí dokázal tento invazivní druh vytvořit největší superkolonii na světě. Vědci jsou přesvědčeni, že tento extrémně agresivní druh, je schopný změnit celý místní ekosystém. V bojechtivém světě pod našimi podrážkami pustoší životy domorodých mravenců. Shromažďují jejich jídlo, napadají jejich hnízda a zabíjejí jejich královny. Útočí v obrovské přesile tvořící neporazitelnou bojovou sílu. Vědci se snaží odkrýt postupy argentinských mravenců, aby pochopili, jak je možné ochránit ekosystém od ještě větších škod. A zabránit jejich šíření dále na sever. Mravenčí války jsou příběhem 6000 kilometrů dlouhé mravenčí kolonie, která se stává největším pozemským predátorem.
Stopáž 53 min. Rok výroby 2012
10
Název filmu Kuba v době vlády Obamy
Země původu Itálie
Režie Gianni Minà
Scénář Gianni Minà
Anotace
Kuba je rozhodně kontroverzní zemí, které se po dobu posledních padesáti let podařilo přežít a ustát embargo, které na ně uvalily Spojené státy americké – nejmocnější národ na světě. Nyní nastává historická chvíler, kdy Barack Obama – v historii první americký prezident s africkými kořeny – vyhlásil svůj úmysl začít postupně měnit politiku Spojených států nejen vůči Kubě – ale také vůči celému světu Latinské Ameriky, kterou prezidentovi předchůdci vždy považovali jen za jakousi předsíň, vstupní koridor do své vlastní země. Nyní právě tam můžeme pozorovat vážně míněné snahy o znovunastolení důstojné demokratické existence. A co víc – ať si myslíme co chceme o revolučním svržení diktátora Fulgencia Batisty před padesáti lety, Kuba se vždy musela umět přizpůsobit politicky motivovaným akcím ze strany Spojených států. Do té doby byla Kuba spravována a řízena Batistou s požehnáním washingtonské administrativy a tichým souhlasem Mafie. Později, vzhledem k embargu a následnému postupnému hroucení všech totalitních komunistických režimů ve Východní Evropě, se kterými se tato země dosud paktovala, aby vůbec mohla přežít, musela Kuba přehodnotit a znovu definovat svou politiku, přizpůsobit ji nové situaci a smířit se s tím, že je všechno jinak, než v její dlouholeté historii. A dnes to vše trvá, i když scénář se postupně mění, zejména vzhledem k tomu, že Fidel Castro, vůdce revoluce, pomalu opouští scénu z důvodu zdravotních problémů. Správu země tedy nyní předává svému bretru Raoulovi. Od nynějška už budoucí osud země nezáleží jen a pouze na její pýše a vůli k nezávislosti. Za těchto okolností projíždět tisícikilometrovou trasu napříč Kubou – od Havany až po Guantanamo – znamená možnost uvědomit si možnost eventuálních změn, kterými by tento prazvláštní ostrov mohl v nejbližší budoucnosti projít. Kuba byla až příliš často vnímána optikou předsudků kvůli svému příklonu k socialismu, bez toho, aby si soudci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se tam opravdu žije. Dokumentární film Kuba v Obamově éře se pokouší právě takovouto zkušenost divákům přinést – ukazuje cestu napříč ostrovem od Havany přes Santa Claru, Bayamo až do Santiaga de Cuba – a v přímém protikladu k tomu všemu taky záběr z americké základny na kubánském území, Guantanama. Přestože tato námořní základna již v současné době není využívána ke strategickým účelům, ještě v relativně nedávné minulosti byla prezidentem Georgem Bushem Juniorem vybrána jako vězení a dokonce prostor používaný k mučení v jeho válce proti terorismu. Při zachování tohoto přístupu je příznačné, že symbolem tohoto výletu napříč celou zemí se stala často se opakující scéna, se kterými se obyvatelé setkávají v dopravních prostředcích – cestování znamená vždycky dost riskantní dobrodružství, plné nejrůznějších trápení a problémů - ale nakonec vždycky všechno dobře dopadne. Rozhodně je zásadní novotou, že toto vyprávění o dosud nevídané podobě Kuby je vyprávěno řečí mladých – prakticky neznámých západním sdělovacím prostředkům a sotva někdy dříve jakkoliv sdělovaným. Toto jsou hlasy mladých lidí, kterří navštívili Che Guevarovo mauzoleum v Santa Claře, adolescentů, studujících uměleckou školu v Bayamu – což je jedna z pouhých pěti podobných škol v celé zemi.. a také mladých lidí, kteří si zvolili jako místo dobrovolné vojenské služby právě v oblasti Guantanama, tváří v tvář americké námořní základně. Volba způsobu vyprávění o Kubě a všech jejich rozporech ústy mladých – jejich nadějemi - občas patetickou rétorikou – jejich oběťmi, zklamáními a sny – ať už se jedná o studenty Latinsko-am erické školy medicíny, Filmové školy v San Antonio de los Baños (což je škola otevřená všem ostatním studentům z jižní poloviny světa) a z Univerzity a centra biotechnologií v Havaně – to všechno v zásadních rysech odpovídá na otázku, jaká je Kuba v éře Obamově. A není jistě náhodou, že titulky doprovázející film jsou často prokládány verši zpěváka a písničkáře Silvia Rodrígueze a také Pabla Milanése, který se stal hlasem mnoha generací této země. Tento dvoudílný dokument (obě části mají dvouhodinovou stopáž) také obsahuje vzpomínky a reflexe tří významných „žijících legend“ ostrova – příkladů padesát let trvajícího odporu: Roberta Fernandéze Retamara, básníka, který se rok co rok nachází na listině nominovaných na Nobelovu cenu; Alicie Alonso, význačnou osobností světového baletu, která i dnes, ve svých téměř devadesáti letech, působí jako ředitelka jedné z nejprestižnějších baletních škol na světě; a konečně Harryho Villegase, známého pod přezdívkou Pombo, penzionovaného brigádního generála, který bojoval po boku Che Guevary v době revoluce v frice a v Bolívii, kde se mu v poslední bitvě podařilo hrdinu přežít – spolu s pouhými čtyřmi spolubojovníky. Také zde najdete vzpomínky a jisté náznaky sebekritiky Abela Prieteho, spisovatele a básníka, který j v současné době zastává funkci kubánskýho ministra kultury. Jinými slovy, máme před sebou bezprecedentní ukázku pouti , která nabízí opravdu přímý pohled na zemi, která se – slovy autora filmu Eduarda Galeaneho – v tomto historickém momentě stává spíše tím, čím může být, než tím, čím sama kdysi chtěla být. Pro potřeby evrospkého filmového trhu bude film Kuba v Obamově éře hotov k předvedení do června dva tisíce deset a to v kratším „režisérském sestřihu“ o stopáži 140 minut.
Stopáž 240 min. Rok výroby 2011
11
Název filmu Zimní světlo
Země původu Norsko
Režie Skule Eriksen
Scénář Skule Eriksen
Anotace
Pojďte se s námi podívat na Malebné Lofotské souostroví. Teploty zde nejsou zrovna vysoké a po listopadu mizí slunce na téměř celou zimu pod horizont. Nedostatek světla však vytváří jedinečnou atmosféru, která prostupuje život místních lidí. Poetický dokumentární film věrně zachycuje atmosféru zimních dnů na tomto souostroví.
Stopáž 25 min. Rok výroby 2011
12
Název filmu Laikipia, Země života
Země původu Keňa
Režie Giuseppe Bucciarelli
Scénář Giuseppe Bucciarelli
Anotace
V Africe existuje místo, kde se hory stýkají s nebem... Místo, kde řeky, lesy a savany rozehrávají své nekonečné hrátky s lidmi. Toto místo je Laikipia a leží ve střední Keni. Nebezpečná divočina tady sdílí stejný prostor s tisícovkami lidí a jejich hospodářskými zvířaty. Ideální kombinace pro vznik problémů. Ale navzdory všem překážkám, lidé obývající Laikipii neustále bojují za splnění svého snu. V tomto regionu Afriky se koexistence potřeb lidských obyvatel s potřebami divoké přírody stala trvalou realitou.
Stopáž 37 min. Rok výroby 2012
13
Název filmu Nalezeni na ztraceném
Země původu Česká republika
Režie Jan Skalík
Scénář Matěj Bajgar
Anotace Dokumentární film se věnuje vývoji ochrany přírody v Národním parku Šumava. Ve filmu vystupují čeští renovovaní vědci (Jakub Hruška, Josef Fanta, David Stroch) , osobnosti veřejného života (David Vávra, Václav Vydra, Marek Orko Vácha), ale i běžní občané z celé České republiky. Mozaiku doplňují názory místních lidí z Modravy.
Stopáž 42 min. Rok výroby 2012
14
Název filmu Udržitelná doprava ve městech
Země původu Česká republika
Režie Jiřina Bergatt Jackson
Scénář Jiřina Bergatt Jackson
Anotace
Tento film je o dopravě ve městech. Doprava ve městech byla revizí dopravní politiky EU identifikována jako kritická oblast už v roce 2006. Že tomu tak skutečně je asi znáte ze své vlastní zkušenosti. Samé auto, samá zácpa, randál ve dne v noci a dýchat se to nedá.
Stopáž 22 min. Rok výroby 2011
15
Název filmu Integrované přístupy k udržitelnějšímu využívání území
Země původu Česká republika
Režie Jiřina Bergatt Jackson
Scénář Jiřina Bergatt Jackson
Anotace
Snímek o využívání našeho území co možná nejšetrněji. Území je finitní zdroj, je udržitelný rozvoj možný bez toho, abychom se zabývali udržitelným využíváním našeho území?
Stopáž 14 min. Rok výroby 2011
16
Název filmu Samý sprawl
Země původu Česká republika
Režie Jiřina Bergatt Jackson
Scénář Jiřina Bergatt Jackson
Anotace
Neustálé zvětšování zastavěného území a zároveň snižování hustoty obydlení je dlouhodobě neudržitelná forma výstavby. Rozšiřování zastavěného území vyvolává řadu neblahých jevů se kterými se naše společnost zatím neumí vyrovnat. Je zajímavé, že u nás to není ministerstvo pro místní rozvoj, ale ministerstvo životního prostředí iniciovalo výzkum sprawlu. Dopady sprawlu totiž také způsobují ztrátu enviromentální služeb, snižují biodiverzitu, ovlivňují vodní režim a mají vliv na změnu klimatu. Příčiny sprawlu ale leží někde jinde.
 
Stopáž 12 min. Rok výroby 2011
17
Název filmu Z pohledu spotřebitele
Země původu Slovensko
Režie Rasťo Hatiar
Scénář Rasťo Hatiar
Anotace
Ako vidí Bangladešske kožiarske produkty európsky spotrebiteľ? Nie je jeho pohľad skreslený? Aj keď to v Bangladeshi nie je ružové v krajine sa robia rôzne projekty /OSN/, ktoré sa snažia zlepšiť pracovné podmienky, ekológiu a tak aj celkovú kvalitu.
Stopáž 7 min. Rok výroby 2011
18
Název filmu Havaj v ohrožení
Země původu USA
Režie George Wallace, Gavin Shire, Bob Johns
Scénář George Wallace, Gavin Shire, Bob Johns
Anotace
Havaj je pro mnohé synonymem ráje. O to více znepokojivé může být zjištění, že Havaj také představuje místo, které slouží jako čítankový příklad ekologické katastrofy. Již téměř 70% druhů původního ptactva je na pokraji vyhynutí. Jak k této situaci vlastně došlo? A mají tyto vzácné ptačí druhy ještě nějakou naději na přežití?
Stopáž 30 min. Rok výroby 2012
19
Název filmu Tahač rikší a jeho úděl
Země původu Indonésie
Režie Supriyadi
Scénář Supriyadi
Anotace
VE MĚSTĚ PEKALONGAN V INDONÉSII JE PROBLÉM SEHNAT PRÁCI – PŘEDEVŠÍM PRO LIDI Z NIŽŠÍCH VRSTEV. BENI, TEMON, MUKLIS A JEJICH PŘÁTELÉ SE ŽIVÍ JAKO TAHAČI RIKŠÍ NA ULICI HAJAM VURUK. JIŽ PADESÁT LET PATŘÍ TATO PRÁCE MEZI HLAVNÍ ZDROJE OBŽIVY VĚTŠINY NEZAMĚSTNANÝCH A DĚTÍ BEZ DOMOVA VE MĚSTĚ PEKALONGAN.
Stopáž 16 min. Rok výroby 2011
20
Název filmu Ekologická výroba piva v oblasti Altmühltal
Země původu Německo
Režie Bertram Verhaag
Scénář Bertram Verhaag
Anotace
Malý pivovar se nachází v městečku Riedenburg, uprostřed malebné oblasti Altmühltal. Spojuje tradici s ekologickými výrobními postupy, čímž se stává jedním z nejlepších výrobců piva v Bavorsku. Již od roku 1866 se po dobu čtyř generací na břehu řeky Altmühl vaří pivo, od 90. let trvale ekologicky. To, co tehdy navzdory všem překážkám Michaela Kriegera podněcovalo, se dá nyní považovat za štěstí. Malý pivovar je schopný přežít a zajišťuje v regionu jisté vyhlídky do budoucnosti spoustě zemědělcům, pěstujícím chmel a obilí. Kromě toho dopomohli Michael a jeho žena Martha najít nový účel starým, téměř zapomenutý druhům obilí, jako je dvouzrnka Emmer a jednozrnka Einkorn, které jsou obsaženy v jejich pivních specialitách.
Stopáž 45 min. Rok výroby 2012

1234567...23

|

Kontaktní informace


Organizátor festivalu:

Občanské sdružení Perseus
Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
E-mail: produkce@ekofestival.cz

Novinky

Nestihli jste Ekofilm? Navštivte jeho ozvěny

 Kulturní centrum Průhon v Praze 6 se vrací k letošnímu jubilejnímu 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2014. Ve dnech 23. až 25. října pořádá Ozvěny Ekofilmu. „Festival nabízí širokou škálu zajímavých snímků. Hlavním tématem je především odpovědná spotřeba. Diváci budou seznámeni s tipy, jak žít šetrněji ve vztahu k životnímu prostředí. Program Ekofilmu bude vhodně doplněn o zábavně vzdělávací aktivity, do kterých se mohou zapojit návštěvníci jakékoliv věkové kategorie,“ zvou pořadatelé a dodávají, že vstupné na Ozvěny Ekofilmu je dobrovolné.

Více informací

Vplujte s námi do konce, čekají vás vítězné snímky

Mezinárodní filmový festival Ekofilm se dostal do závěrečných vod. Poslední kapkou bude dnešní promítání vítězných snímků. Přijďte se tedy podívat na filmy, které nejvíce uchvátily naši porotu. Promítání začíná v sále Domu kultury Akord v 17 hodin a končí v 21 hodin. A na co se můžete těšit? Především na vítězný snímek Stopy války. Dále uvidíte: Farmář a jeho princ, Dunaj – Amazonka Evropy, Zhrdzavené město, Volynští, Tělo plné štěstí, Kdyby zhasnul svět, TERRA X - Vulkány, Bouře, Zemětřesení, Bekendor, Uhlíkoví podvodníci, 2° žena a 2° muž, Ty se máš, Cesty víry a Vítr a Včera, dnes a zítra.

Více informací