Facebook logo

The overview of the movies registered for the International Movie Festival EKOFILM


Sorting descendingSorting ascending
177
Name of the movie Litovelské Pomoraví
Country of origin Czech Republic
Director Miroslav Souček
Screenplay Miroslav Souček
Summary  Cráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, příroda a člověk, krajina vnitřní a vnější, člověk v krajině, příroda v člověku, živelný charakter všeho živého, ekologie souvislostí. Dokumentární film Litovelské Pomoraví vychází z příběhu krajiny ve všech ročních obdobích, o které svědčí STROM - Chomoutovský dub. Památný strom starý asi 400 let a vysoký 33 m vypráví o přirozeném bohatství a důležitosti Litovelského Pomoraví pro člověka. Stromem stojícím na břehu řeky proudila jeho kořeny voda přinášející paměť krajiny, kterou obýval. Pány této krajiny byly odjakživa voda a země. To v jejich objetí se zrodila tvář lužní krajiny. Moře ustoupilo, aby země mohla dýchat ve spojení s nebem. Země se stala oporou divoké řece na její klikaté pouti životem. Voda stírala vrásky z tváře země po obdobích sucha, živila stromy na říčních březích, které díky tomu byly domovem bohatých projevů života. Litovelské Pomoraví je historií vztahu člověka a přírody, člověk čerpá z tohoto území své bohatství a zároveň se chrání před divokostí řeky. Niva Moravy je tepnou krajiny, tvoří cesty, jimiž se šíří živé bytosti, je útočištěm fauny a flory v rozlehlé kulturní krajině, je zdrojem svědectví o vývoji vztahu člověka a přírody.
Duration 19 min. Year of origin 2014
178
Name of the movie Planet Sparrow
Country of origin Austria
Director Kurt Mayer
Screenplay Judith Doppler
Summary  Ben is a sparrow in the Soukh in Cairo. Bushy and tousled, he flits between crowded stalls to build his nest and attract a mate. He's one of five heroes of «Planet Sparrow». Their adventures cover the world, travelling westward with the sun from Cairo to Vienna, Paris, New York, Beijing and Moscow.
Duration 51 min. Year of origin 2013
179
Name of the movie Slavkovský les
Country of origin Czech Republic
Director Miroslav Souček
Screenplay Miroslav Souček
Summary  Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, ostrov lesní zeleně a hadců, tajuplných rašelinišť a horských luk, čistých vod a léčivých minerálních pramenů, krajina kaňonovitých údolí s ostrohy dávných tvrzí a hradů hlídajících solnou stezku, krajina poznamenaná těžbou a pohnutými lidskými osudy. Na západě Čech se nachází starobylé a věky obroušené pohoří s názvem Slavkovský les, dříve známý jako Císařský les. Má nehostinné podnebí s dlouhými zimami se spoustou sněhu a chladnými léty. Běžným obyvatelem ve zdejších neprostupných hvozdech byl a je odedávna jelen evropský – průvodce filmu. Podle pověsti zavedl císaře a krále Karla IV. k horkým pramenům budoucích Karlových Varů. Zcela unikátním přirodním bohatstvím Slavkovského lesa jsou vyvěry mineralních pramenů a podzemních plynů, rozsáhlá rašeliniště a „hadcové ostrovy“ se zvláštní hadcovou květenou. Rožec kuřičkolistý – největší vzácnost Mnichovských hadců roste pouze zde a nikde jinde ve světě. Symbolickým tokem CHKO je říčka Teplá a řeka Ohře vytvářející divoké skalnaté kaňony, které v minulosti člověk využil jako přirozenou ochranu svých sídel.
Duration 18 min. Year of origin 2013
180
Name of the movie Schladming - Magic Mountains
Country of origin Austria
Director Franz Hafner
Screenplay Franz Hafner
Summary V Rakousku není známějšího lyžařského střediska než je Schladming. Patří k těm úplně nejznámějším a nejlepším. Krajina je ve Schladmingu tak více chráněná než v ostatních střediscích. 
 Schladming in Austria is not the best known of the country's ski regions but it's one of the finest -because it keeps a low profile and makes sure the season doesn't dominate the landscape. That also means its nature is better protected than in normal mixed regions.
Duration 51 min. Year of origin 2012
181
Name of the movie Velké ovčí putování
Country of origin Czech Republic
Director Jaroslav Večeřa
Screenplay Renata Bilanová
Summary  Dokument o ojedinělém projektu putování ovčího stáda po historické trase karpatského oblouku z rumunského Brašova, přes Ukrajinu, Polsko až do ČR. Trasu dlouhou 1.400 km urazili pastevci pěším pochodem v průběhu 5 měsíců. Smyslem projektu bylo nejen připomenutí první pouti transylvánských pastevců, která se uskutečnila před 300 lety, ale také obnovení původních, dnes už zanikajících horských pastvin.
Duration 28 min. Year of origin 2013
182
Name of the movie Nedej se - Návrat orla skalního
Country of origin Czech Republic
Director Marek Janičík
Screenplay Tomáš Netočný
Summary  Díky unikátnímu projektu vylétlo v Česku po více než sto letech z hnízda první orlí mládě. Ve svém státním znaku má Česká republika hned dvě orlice, ve volné přírodě však ještě donedávna nehnízdil jediný pár orla skalního. Poslední kus tohoto legendárního dravce zastřelili lovci počátkem 20. století na Šumavě a Česko bylo o sto let později jedinou zemí Evropy, ve které se orel skalní ve volné přírodě nevyskytoval. Situace se ale pomalu začala měnit v roce 2006, kdy začal v Beskydech několik let připravovaný česko-slovenský projekt, který vrací orla skalního do české přírody. Odborníci ze Záchranné stanice volně žijících živočichů v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína vypouštěli v Beskydech mláďata divokých orlů skalních vylíhnutá v hnízdech na Slovensku a nepřetržitě sledovali jejich pohyb a způsob, jakým se v krajině zabydlovali. K dalšímu přelomu došlo letos na jaře, kdy ve vojenském prostoru na Libavé zahnízdil orlí pár, následně vylíhlé mládě dostalo jméno Anež ka…
Duration 26 min. Year of origin 2013
183
Name of the movie Unikli jisté smrti - přežili Porajmos
Country of origin Czech Republic
Director Klára Řezníčková, Monika Horsáková
Screenplay Filip Šnajdr, Jiří Vávra
Summary  Krátkometrážní dokument zabývající se méně známou problematikou tzv. romského holocaustu, pro který se v romštině používá termín Porajmos. Romský holocaust však stále zůstává ve stínu toho židovského. Jen v České republice přitom v pracovních, koncentračních nebo vyhlazovacích táborech zahynulo 90 % tehdejších českých Romů. Jisté smrti unikli jen jednotlivci, kterým pomohli dobří sousedi, přátelé nebo náhoda. Patří mezi ně i Emilie Machálková a Soni Weisz. Na jejich vzpomínkách je snímek, určený mimo jiné k výuce na středních školách, postaven.
Duration 11 min. Year of origin 2014
184
Name of the movie Paul Wilson - normalizace očima cizince
Country of origin Czech Republic
Director Klára Řezníčková, Monika Horsáková
Screenplay Jiří Vávra, Pavlína Válková
Summary  Originální pohled na období normalizace, na kterou se v části české společnosti začíná vzpomínat s nezaslouženou nostalgií. Na pokřivené období české historie vzpomíná publicista, literární kritik, překladatel a vydavatel Paul Wilson. V letech 1967–1977 žil v Československu a byl zpěvákem kultovních The Plastic People of the Universe. Po vyhoštění založil v Kanadě label Boží mlýn, vydávající alba Plastic People, Svatopluka Karáska a Charlieho Soukupa. Do angličtiny přeložil knihy Václava Havla, Ivana Klímy, Josefa Škvoreckého a Bohumila Hrabala. Přesto skromně říká, že se o českou kulturu nic zvláštního neudělal. Prý byl jen v pravý čas na pravém místě.
Duration 13 min. Year of origin 2014
172
Name of the movie Secrets of Bumblebees
Country of origin Austria
Director Kurt Mündl
Screenplay Kurt Mündl
Summary  They are chubbier, fuzzier and more leisurely than their sisters, the bees. They are a lot less aggressive and awe-inspiring than their cousins the wasps. When early spring brings out the first bumblebees, they bring a smile to our faces.
Duration 51 min. Year of origin 2013
185
Name of the movie Nedej se - Jesenická tajemství
Country of origin Czech Republic
Director Marián Polák
Screenplay Marián Polák
Summary  Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Jesenická tajemství o soužití člověka s krajinou Jeseníků Krajina Jeseníků je formována po staletí činností člověka. Dnes jsou stopy po ní už téměř neznatelné a nepozorný návštěvník si jich většinou ani nevšimne. Zejména údolí Černé Opavy však bylo v minulosti důležitou obchodní stezkou, kterou strážily hrady, kutaly se zde železné rudy a rýžovalo - jako na prvním místě ve střední Evropě - zlato. Později se přidaly sklárny nebo hutě a panstvo si nechalo vybudovat pohodlné lesní stezky, které dodnes spojují některé části hor a které znají jen místní.
Duration 26 min. Year of origin 2014
186
Name of the movie Rybí legendy Jakuba Vágnera: Rusko-Sibiř
Country of origin Czech Republic
Director Jakub Vágner
Screenplay Jakub Vágner
Summary  Jak se loví obří štiky na zamrzlé řece na Sibiři. A jaký je život místních domorodců při teplotě mínus 60 stupňů. O gigantických rybách ze Sibiře se povídá spousta historek, a tak se Jakub chtěl přesvědčit o jejich pravdivosti na vlastní kůži. Expedice na Sibiř byla mimořádně náročná, vždyť teploty tam padají až k mínus šedesáti. Mnoho dobrodruhů tedy považuje Sibiř za jednu z nejtvrdších oblastí. Zamrzlé řeky slouží jako cesty a silnice a ryby se v nich loví zvláštním způsobem. Jakub to zkouší se sibiřským starousedlíkem, svérázným Prokopyčem, který má s obřími štikami zkušenosti. Být lovcem a rybářem na Sibiři není snadné řemeslo. Kromě rybolovu se Jakub zúčastnil i místních závodů sobů i lovu losů, vyzkoušel si zapřáhnout sobí spřežení. Poznal tvrdý život domorodých národů Sibiře. Jeho vysněná obří sibiřská štika, kvůli které jel do těchto končin skoro sedm tisíc kilometrů a spal u ohně uprostřed zamrzlé řeky, na něj ale stále čeká…
Duration 52 min. Year of origin 2014
187
Name of the movie Rybí legendy Jakuba Vágnera - Austrálie
Country of origin Czech Republic
Director Jakub Vágner, Jakub Vomáčka
Screenplay Jakub Vágner
Summary  Na cestě za rybím obrem okounem Murray Cod se Jakub potkává se svým vzorem, světoznámým australským rybářem a moderátorem Rexem Huntem. Naše planeta je domovem pro téměř desítky rybích obrů, kteří mohou přesáhnout délku dvou metrů a váhy až sto kilogramů. Jedním z nejméně známých gigantů je druh okouna Murray Cod. Jakub se za touto rybou vypravil až do Austrálie na řeku Murray. Chytit ji ale nebude snadné, protože je to ryba velmi opatrná, není to sice žádný vytrvalec, ale zato dobrý sprinter útočící ze zálohy. Austrálie je vůbec země plná pozoruhodných zvířat – papouškové korely, klokani, medvídek koala, divoký pes Dingo, pštros Emu, krokodýli. Díky domorodcům se i k Jakubovi dostává zpráva o problémovém mořském krokodýlovi, který zabíjí dobytek a honácké psy na nedaleké farmě. Nechtějí je ale bezdůvodně střílet, a tak se používá speciálních ocelových pastí, do kterých se chytají krokodýli živí. Vždy se ale musí najít někdo, kdo pak krokodýla dostane z pasti ven…
Duration 52 min. Year of origin 2014
188
Name of the movie The Sower
Country of origin Canada
Director Julie Perron
Screenplay Julie Perron
Summary  He likes beets, especially hardy varieties that can stand up to a strong wind. He admires independence in a plant. He looks over his carrots with the same patience and meticulousness as he harvests seeds from his squash. Sometimes, he dreams about a certain cherry tree whose genetic legacy he wants to preserve and spread. Not to mention his pride in his Polish rutabagas. Patrice Fortier isn’t crazy, he’s just seriously passionate about his work. Living on his company farm, La société des plantes, in the Kamouraska Valley, he is preserving and propagating rare and forgotten seeds in order to restore vitality and variety to our agricultural heritage. Directed by Julie Perron with uncommon elegance and assurance, Le Semeur gives us a fascinating taste of Fortier’s intensely lived days. (RIDM 2013)
Duration 77 min. Year of origin 2013
189
Name of the movie Náš zvěřinec - Včelí království
Country of origin Czech Republic
Director Petr Burian
Screenplay Miriam Pešková
Summary  Zábavný chovatelský magazín pro děti 8-12 let. Máme rádi zvířata! Magazín by měl seznámit diváky s rozličnými druhy zvířat, problematikou, která souvisí s jejich chovem, naučit ho rozumět zvířecí řeči, přistupovat ke zvířatům s respektem, ale beze strachu, prohloubit zájem o chovatelství. Eva Radilová, Filip Cíl a parta dětí vás zavedou za zvířecími celebritami, oblíbenými mazlíčky, ale také ukážou, že i ti méně populární tvorové mají své kouzlo a stojí za to lépe je poznat. režie: P. Burian a V. Urban Speciální včelí díl nám představí v Nasavrkách, kde sídlí včelařské střední odborné učiliště. Děti společně s Evou Radilovou navštíví včelí úl, vyrazí na střechu obchodní centra v Praze, kde se chová 60 tisíc včel a také prozradí, co je to hmyzí hotel. Pro koho hmyzí hotely jsou a jak si takový hotel vyrobit a naplnit si vyzkoušíme ve specializovaném centru v Týništi nad Orlicí. Merlinoviny se budou věnovat včelce Máje a zvířátka si ani v tento díl neodpustí malou drbárnu.
Duration 28 min. Year of origin 2014
190
Name of the movie Bermudský poetický trojúhelník nad Vysočinou
Country of origin Czech Republic
Director Ljuba Václavová
Screenplay Ljuba Václavová
Summary  Českomoravská vysočina je kraj, kde se na malé ploše narodili a vyrostli velcí umělci. Čím je tento kraj zvláštní? Dokument Ljuby Václavové a Václava Cílka Dokument o Vysočině oslavuje - nenápadně, ale emotivně uměleckými texty, obrazem a hudbou - Vysočinu jako kraj, kde na malé ploše, během necelého jednoho století, se narodili a vyrostli velcí umělci. Především básníci, ale i hudebníci a výtvarníci, kteří svým dílem a většinou i životem zůstali spjati s tímto krajem. Pokud si graficky vyneseme místa jejich narození, života,tvorby a u většiny i místa hrobu, můžeme vytvořit jakýsi poetický trojúhelník nad Vysočinou. Z mnoha jmen básníků, spisovatelů, malířů a hudebníků se dokument zabývá jen těmi nejznámější- Bohuslav Reynek, Jakub Deml, Jan Zrzavý, Antonín Slavíček, Bohuslav Martinů, Otokar Březina, Martin „Magor“ Jirous, ale i Gustav Mahler. Různorodost filosofického, náboženského, ale i politického zaměření jednotlivých autorů je velmi inspirativní - přátelství mezi katolíky Zahradníčkem a Demlem je pochopitelné, přátelství Zahr adníčka a proletářského Halase je udivující. Putování za geniem loci Vysočiny provázejí přírodovědec Václav Cílek, literární historik a spisovatel Jaroslav Med, básník a publicista Miloš Doležal a krajinářská architektka Markéta Veličková.
Duration 52 min. Year of origin 2013
191
Name of the movie Viktor Kolář
Country of origin Czech Republic
Director Klára Řezníčková
Screenplay Klára Řezníčková
Summary  Portrétní dokument představující mimořádnou tvůrčí osobnost Viktora Koláře jako výjimečného fotografa s výraznými myšlenkami reflektujícími umění, život i vlastní pohnuté osudy a rodinu. Jeho jméno je vyslovováno nejčastěji ve spojení s Ostravou. Vedle ostatních klasiků české moderní fotografie, jako jsou Drtikol, Sudek, Štreit a další, zůstal jedním z posledních našich světově uznávaných tvůrců, o němž u nás doposud nevznikl žádný samostatný dokument. Režisérka Klára Řezníčková přichází se snímkem, který tento dluh vyrovnává. Dokument je unikátní i nebývalou otevřeností, se kterou Viktor Kolář, jindy uzavřený a nepřístupný, vyšel televizním tvůrcům naproti.
Duration 52 min. Year of origin 2013
192
Name of the movie Cesty víry - Život jsou okamžiky volby
Country of origin Czech Republic
Director Iva Tereza Grosskopfová
Screenplay Iva Tereza Grosskopfová
Summary  Pozoruhodný životní příběh Milušky Havlůjové. Bývalá politická vězenkyně, na jejímž osudu se podepsal totalitní režim, držitelka „Ceny Paměti národa“ Miluška Havlůjová tvrdí, že oporou jejího života ve všech situacích byl a vždy je Bůh. Víra by podle ní měla lidi spojovat a nikdy rozdělovat. Nejhorší pro ni bylo, když ji sebrali i s tehdy ani ne dvouletým synem, jehož při několikahodinovém výslechu hodili za dveře, kde bylo slyšet střídavě pláč a úděsné ticho s mnoha otazníky pro jeho matku. Po uvěznění neměla žádnou jistotu, že syna uvidí. Když ho po čase mohla vidět, nepoznal ji. Myslel si, že není jeho matka. Odloučením nastalo pochopitelné odcizení, jehož důsledky jsou patrné až do dnešních dnů. Věk, kdy syna nuceně opustila, je pro vytvoření vazby matka-syn nejdůležitější. Miluška ale – jak sama uvádí – nemohla kolaborovat s režimem a podepsat spolupráci s StB! Když přišel zásadní okamžik rozhodnutí, modlila se a ucítila, že jediné možné a správné rozhodnutí je nepoddat se. Vytrvat! Opravdovou svobodu přinesla rodině M. Havlůjové až sametová revoluce. Miluška se hned zapojila do Občanského fóra a od roku 1992 se stala starostkou Rudné. I dnes je předsedkyní Rady starších místního Sboru církve husitské, jehož spoluzakladatelem byl Miluščin dědeček. Miluška ani ve svém pokročilém věku nesedí doma, její život patří lidem a Bohu. Organizuje mnohé akce, pomáhá, kde může, spojuje, nerozděluje!
Duration 26 min. Year of origin 2013
193
Name of the movie Cesty víry - Smát se s anděly
Country of origin Czech Republic
Director Jolana Matějková
Screenplay Jolana Matějková
Summary  "Když dáš dětem svoje nadšení, pustí tě k sobě dál. Nesledují tvoje slova, ale obrazy, kterými vyprávíš. Sledují tvoje chování. Zajímají je tvoje zážitky..."tvrdí řeholnice Benedicta. Sama se od dětství zajímala o to, jak žili ti, kteří obývali naši planetu před námi. Řeholní sliby skládala až po dokončení studia historie. Nyní učí dějepis na Veselé škole. Pro nejzvídavější děti založila Tajemný kruh. A my můžeme pomocí televizní obrazovky sledovat jejich pronikání do tajů historie a smyslu lidského života.
Duration 26 min. Year of origin 2013
194
Name of the movie Volynští
Country of origin Czech Republic
Director Ján Mančuška
Screenplay Ján Mančuška
Summary  Historie a osudy Čechů na ukrajinské Volyni od jejich příchodu v 19. století až po návrat do původní vlasti po roce 1945. VolynštíVolynštíVolynští Dokument Jána Mančušky shrnuje historii a osudy Čechů, kteří se v druhé polovině 19. století v důsledku krize a nedostatku zemědělské půdy v českých zemích vystěhovali v několika vlnách na Ukrajinu do Volyňské gubernie, kde postupně založili téměř 200 vesnic. Po letech zabydlování, budování hospodářství, průmyslových podniků, českého školství, kulturního a společenského života se české společenství na Ukrajině dopracovalo k velké prosperitě, která ovšem vzala za své po nástupu bolševiků k moci. Ve dvacátých a třicátých letech sdíleli čeští osadníci na Volyni stejný osud jako ostatní venkovské obyvatelstvo Ukrajiny a Ruska, kdy jim byl zabavován majetek, byli posíláni do vyhnanství, do gulagů, zabíjeni nebo v době hladomoru na Ukrajině zemřeli hlady. Jejich utrpení bylo dovršeno v době druhé světové války, kdy došlo například k úplnému vyhlazení vesnice Český Malín. Když se fronta dostala až na Volyň, téměř všichni bojeschopní Češi se dobrovolně hlásili do 1. československého armádního sboru, kde volynští Češi tvořili 80% většinu. Mnozí položili život za vlast, aniž by ji kdy spatřili. Právě oni se nejvíc ze všech skupin národa zasloužili o obnovení republiky. Po válce pak došlo k repatriaci velké většiny volyňských Čechů do původní vlasti jejich předků. Navrátilce ovšem nečekalo nic dobrého, neboť po nástupu komunistů k moci v roce 1948 se museli vzdát svých majetků a „budovat socialismus“. Rodiny repatriovaných volyňských Čechů na minulost nezapomínají a jezdí si ji pravidelně připomínat na místa, kde jejich otcové a dědové hospodařili. Dodnes se tam mohou setkat s potomky Čechů, kteří zde zůstali, dál sní o vzdálené vlasti svých předků a často už lámanou češtinou s ukrajinským přízvukem se snaží si ji dodnes připomínat…
Duration 52 min. Year of origin 2013
195
Name of the movie Náš venkov - Jáma a rypadlo
Country of origin Czech Republic
Director Martin Dušek
Screenplay Martin Dušek
Summary  Režisér Martin Dušek se vrací do rodného severočeského kraje, aby vyhledal protagonistu svého studentského filmu, vedoucího velkorypadla pana Skleničku Příběh bývalého velkolomu, který se v současnosti proměnil v „jezero Milada“ uvádí opožděná premiéra filmu o posedlosti uhlím a lásce k velkostroji, která se odehrává přímo na břehu vodní plochy. Dokument na pozadí příběhu lidí zde žijících zkoumá i okolnosti místního pokusu o vodní rekultivaci hnědouhelného dolu.
Duration 26 min. Year of origin 2014

1...12131415161718...23

|
The organizers:

The Citizen Association
Perseus

Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
Email: produkce@ekofestival.cz

NEWS

Didn’t you make it to Ekofilm? Visit its echoes

The Centre of Culture Průhon in Prague 6 is returning to this year’s 40th International Festival Ekofilm 2014. Between 23rd and 25th October the centre will organise Echoes of Ekofilm. “The festival offers a wide range of interesting films. The main theme is in particular responsible consumption. Viewers will learn tips how to live being more considerate towards the environment. The Ekofilm programme will be suitably complemented with fun and educational activities which can be joined by visitors of any age,” invite event organisers, adding that the admission fee to the Echoes of Ekofilm is voluntary.

More information

Ekofilm will bring several exhibitions

The program of Ekofilm film festival includes several interesting exhibitions. In the foyer of the Akord culture house, an interactive exhibition Water and its Animals will take place. In the foyer of the Vesmír cinema, not only boys will certainly be intrigued by the exhibition called Man and Nature Influence Each Other, or: From the Slide Rule to a Supercomputer. It is organized by the VŠB – Technical University of Ostrava. “This exhibition is actually a brief history from human-conducted arithmetic to a supercomputer that is able to calculate things we cannot even imagine. There you will be able to see a supercomputer model as well as six information panels. The exhibition will be on display throughout the festival and it is intended for general public – visitors of all ages,” said the co-organizer Bohuslava Dostálová. The Ostrava Museum is organizing the exhibitions Year of Farming Families and Year of Crystallography (with crystals, minerals and photos of crystals). The Amos Family Care Center has prepared an exhibition called Birds on Land and Water. And last, but not least, the Faculty of Science of University of Ostrava invites all nature lovers to the exhibition Water in a Thousand Forms.

More information