Facebook logo

The overview of the movies registered for the International Movie Festival EKOFILM


Sorting descendingSorting ascending
196
Name of the movie Bidonville : architectures de la ville future
Country of origin Canada
Director Jean-Nicolas Orhon
Screenplay Jean-Nicolas Orhon
Summary  Today, one person in six lives in a slum, a squat, or any other precarious dwelling. Governments consider these to be problems and try to eradicate them by building public housing, but most citizens refuse to live in environments that fail to address their reality. The documentary Slums: Cities of Tomorrow seeks to address the housing problem in the age of urban overcrowding by looking at structures built on a human scale from a sociological and philosophical perspective. Slums: Cities of Tomorrow takes us on a human and aesthetic journey across the continents: in Mumbai, India, home of the largest slum in all of Asia; in Rabat, Morocco, on what was once fertile farmland; in a tent city in Lakewood, New Jersey; in a trailer district in Marseille, France; and in the native community of Kitcisakik, Quebec.
Duration 81 min. Year of origin 2013
197
Name of the movie Náš venkov - Kytín - Prosím vystupte
Country of origin Czech Republic
Director Jan Rendl
Screenplay Jan Rendl
Summary  Výprava místního seniorského kroužku fotoamatérů za odhalením genia loci zdánlivě poklidné obce v lůně brdských lesů. Obec Kytín je jednou z mála obcí v těsném sousedství Prahy, která si dodnes zachovala svůj původní, vesnický ráz. Rozprostírá se na samém úpatí brdských hřebenů, obklopena hustými lesy. Jediná příjezdová silnice tady končí. Díky blízkosti hlavního města patří Kytín k oblíbeným rekreačním oblastem lidí z hlavního města – tradičně sem míří houbaři, cyklisté, běžkaři a samozřejmě i trampové. Kytín je ale zajímavý i tím, že tu sídlí hned dva domovy důchodců. Velký, zřizovaný Středočeským krajem a malý, soukromý. A možná právě všudypřítomný kontakt se stářím určuje ráz této obce úplně nejvíce.
Duration 26 min. Year of origin 2014
198
Name of the movie Nedej se - Planeta Bison
Country of origin Czech Republic
Director Soňa Göblová
Screenplay Soňa Göblová
Summary  Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Planeta Bison – o obchodování s pravdou za veřejné prostředky. Máte dojem, že vše, co se kolem vás děje je spontánní a přirozené? Z kolika procent jste manipulováni a nevíte o tom? Dokument analyzuje případ, kdy státní instituce platila externí PR agenturu k propagaci svého nezákonného postupu. Veřejné mínění se mohutnou kampaní podařilo ovlivnit rychle a dlouhodobě. Jaké důsledky může mít takové obchodování s pravdou za veřejné prostředky?
Duration 26 min. Year of origin 2014
199
Name of the movie Řeky Otakara Štěrby
Country of origin Czech Republic
Director Ladislav Moulis
Screenplay Ladislav Moulis
Summary  Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Řeky Otakara Štěrby – dokumentární portrét profesora, který se celý svůj profesní život věnuje ekologii a tématům s ní spojených. Osmdesátiletý český vědec Otakar Štěrba, emeritní děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, zasvětil celý svůj život zkoumání přírody prostřednictvím několika vědních oborů /hydrobiologie, systematická zoologie, zoogeografie, ochrana přírody/. Tyto obory se staly širokou základnou pro ekologii, kterou se aktivně zabývá dodnes. Založil první katedru ekologie v ČR a studium Ochrana a tvorba životního prostředí.
Duration 26 min. Year of origin 2013
200
Name of the movie Nedej se- Pálavská exotika
Country of origin Czech Republic
Director Petr Krejčí
Screenplay Petr Krejčí
Summary  Obrazově výpravný dokument o jedné z nejunikátnějších biosférických rezervací UNESCO. Pálava je mezi všemi typy naší krajiny jedinečná. Na jaře se tamní stepi a skály stávají dějištěm jednoho z nejbohatších kvetení středoevropské přírody. Mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů na ní dosahuje nejsevernější nebo nejzápadnější hranice svého světového výskytu. Setkáme se zde s druhy evropských velehor (písečnice velkokvětá), Blízkého Východu (šalvěj etiopská) i dalekých sibiřských stepí (ovsíř stepní). Pálavu, ve které se svérázně snoubí krajina kulturní s krajinou rozeklaných, divokých skal, představuje dokument ojedinělým způsobem, jako ostrov jihoevropské exotiky, uvízlé na jihu Moravy. K jejímu přežití (i zániku) stačí překvapivě málo.
Duration 25 min. Year of origin 2014
201
Name of the movie Nedej se - Začalo to stromy
Country of origin Czech Republic
Director Tomáš Doruška
Screenplay Tomáš Doruška
Summary  Skupina ekologů uspořádala protestní happening proti vykácení stromů v Gezi parku u hlavního istanbulského náměstí Taksim. Plošné obsazení parku Gezi v Istanbulu ekology ve stanech a sympatizující veřejností probíhalo v první polovině června 2013, nyní je park bedlivě střežený a událost je neopakovatelná. Brutální policejní zásah pak nečekaně rozdmýchal masivní celospolečenskou vzpouru a původně lokální ekologická iniciativa obletěla svět. Ekologické téma postupně přerostlo v celým světem sledovanou občanskou revoltu a inspirovalo např. Brazílii. O Gezi parku jednal 13.6. parlament EU a situaci ohledně svobody shromažování řešil též 25.6. americký prezident Obama. Přičemž environmentální otázka stále zůstává jednotícím prvkem širokého hnutí.
Duration 26 min. Year of origin 2013
202
Name of the movie DivoČINY
Country of origin Czech Republic
Director Jan Svatoš
Screenplay Jan Svatoš
Summary  Staré divočiny nenávratně zmizely. Některé činy je ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? Dokumentární film divoČINY přibližuje úsilí lidí, kteří svůj život zasvětili ochraně po generace pronásledovaných tvorů, a zkoumá, jak naše společnost vnímá divočinu jako kulturní fenomén. Divočina. Většině Čechů se pod tímto pojmem vybaví tropický deštný prales, africká savana a příroda, která je nezodpovědně ničena domorodým obyvatelstvem. Neměli bychom však zapomínat, že jsme to právě my – Evropané – kteří se jako jedni z prvních zbavili svých domnělých zvířecích konkurentů. Staré divočiny nenávratně zmizely, ale v současné době se hojně objevují snahy o jejich znovuvzkříšení.
Duration 52 min. Year of origin 2013
203
Name of the movie Nedej se - Elegie za les
Country of origin Czech Republic
Director Hana Nováková
Screenplay Hana Nováková
Summary  Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Elegie za les v chrámu Šumavy – Modré hoře. V lesním chrámu šumavské Modré hory se střetávají slova starosty obce Modrava s činy ekologického aktivisty a zvěrolékaře Jaromíra Bláhy, aby černohumorným kontrapunktem z nejž poněkud mrazí, ukázaly, jaké zájmy spolu soupeří v bojích o les našich dnů.
Duration 26 min. Year of origin 2014
204
Name of the movie Náš zvěřinec - Ptačí sněm
Country of origin Czech Republic
Director Vlastimil Urban
Screenplay Jana Ozoráková
Summary  Chcete vědět, jak se stát zvířecím záchranářem? Pojďte se společně s námi podívat do záchranné stanice Pasíčka. Navštívíme také zdejší labutě a čápy. V Košicích u Uhlířských Janovic nám poradí, jak chovat okrasné vodní ptactvo. Nebude chybět ani Drbárna a slovutný velbloud Merlin. Moderuje Eva Radilová a Filip Cíl.
Duration 28 min. Year of origin 2014
205
Name of the movie NEviditeľné migrantKY
Country of origin Slovakia
Director Boba Baluchová
Screenplay Boba Baluchová
Summary  Trochu kontroverzná dokumentárna snímka “NEviditeľné migrantKY” prezentuje portréty mladých ľudí – dvoch neviditeľných migrantiek, žien: Jean Anne a Freddy (a ich kamaráta Frisa). Kde je ich miesto (podľa mienky spoločnosti) – si tieto vzdelané, scestované a rozhľadené občianky Európskej únie uvedomujú veľmi dobre. Hoci sú hranice tohto moderného európskeho spoločenstva pomyselne zmazané a človek sa može za prácou či poznaním slobodne presúvať z krajiny do krajiny – nie všetko je v praxi tak ideálne. Dôležité totiž nie je komunikovať, ale ovládať jazyk…
Duration 26 min. Year of origin 2012
206
Name of the movie Obživa v (ne)ohrození
Country of origin Slovakia, Kenya
Director Boba Baluchová
Screenplay Boba Baluchová
Summary  V Keni nie každý obyvateľ/ka má prístup k vode a k obžive. Na prezentácii slovensko-kenskej rozvojovej spolupráce medzi organizáciami Človek v ohrození a Seanet international však ponúkame pozitívne príklady – ako si zadovážiť dôstojné živobytie a ako reaguje slovenské obyvateľstvo na potrebu humanitárnej pomoci Európy Afrike.
Duration 11 min. Year of origin 2011
207
Name of the movie Die Dreckwegmacher
Country of origin Germany
Director Anne Bielefeld
Screenplay Anne Bielefeld
Summary „Hier wird unsere Arbeit nicht wertgeschätzt“, sagt Herbert Kaup. „Die schimpfen eher auf uns“, sagt Walter Reimche. Die beiden Männer nehmen es trotzdem erstaunlich gelassen. Der ganze Müll, den Unbekannte vor allem im Dortmunder Norden in irgendwelche Ecken schmeißen, ist für sie schon Routine. Kaup und Reimche tun für die Stadtreinigung kaum etwas anderes, als so genannte Schmierstellen wegzumachen. Das Team hat Arbeit genug. 2000 Schmierstellen in Dortmund mussten die Männer alleine letztes Jahr beseitigen. Dabei hat die Stadt sechs Recyclinghöfe. Immerhin, der Andrang ist groß. „Die Leute sind schon umweltbewusster geworden“, sagt Freddy Simon. Der 58jährige sorgt dafür, dass die Bürger ihren Müll auch in die richtigen Container schmeißen. Auch er erträgt es gelassen, wenn mal wieder ein Kunde über die Preise meckert. Auf dem Recyclinghof ist nicht jeder Abfall kostenlos. Mit großem Respekt hat Reporterin Anne Bielefeld die Dreckwegma cher bei ihrer anstrengenden Arbeit begleitet.
Duration 14 min. Year of origin 2011
208
Name of the movie CHAMKA THE MERMAIDS
Country of origin Russia
Director Olga Pogudina
Screenplay Natalia Gintare
Summary This is a deeply intimate film about touching a miracle that changes life completely. One of the film characters, an ethnographer Andrei Gavrilov, once in his childhood witnessed an ancient rite – he heard a spell in an amazing language in the very heart of Russia... The spell was addressed to mermaids’ mother Chamka! It was so unlike anything he had known before that he dedicated his entire life to searching for the mysterious Chamka. The truth he managed to know, those fragments of the mosaic he collected compose an amazing picture that completely redefines the past. And these beliefs seem to have roots in the beginning of the first millennium AD! In the Ryazan region people still remember much of mermaids. In Timoshkino village they have an unusual holiday – on the last day of summer-tide they dress up in shaman costumes and escort Chamka-the-mermaid to the rye to the accompaniment of oven forks, scythes and hollow ware! Moreover, the villagers know that Chamka is still alive. And while they go through the ceremony being a party of an ancient treaty c oncluded by their ancestors with mermaids’ Mother, peace and prosperity is secured for the whole neighborhood! It’s hard to believe such ancient past can be found in the 21st century, in the very heart of Russia, 2 hours away from Moscow. Now the ancient rite is about to vanish. It is that Russia nobody knows now. This rite had not been known in ethnographic community! In “Chamka” you can hear previously unknown ceremonial songs. That’s why the film itself is very valuable from the scientific point of view. Moreover, it can make you reconsider many ideas about Russian past! The camera director managed to find beautiful imaginative approach to the film – from the anxious storm shooting to the stunning golden scale. And the underwater filming makes it even more mysterious.
Duration 35 min. Year of origin 2014
209
Name of the movie Land of Wolves
Country of origin Hungary
Director György Gadó, György Sibalin
Screenplay György Gadó
Summary Náš film sa odohráva v Maďarsku a na Slovensku, v Aggteleckom a v Slovenskom krase, v prostredí krásnej horskej prírody. Pojednáva o jednom mužovi, ktorý na maďarskej strane hranice oduševnene pátra po stopách. A o jednej žene, ktorá na slovenskej strane oduševnene skúma rastliny. Ako aj o jednom živočíšnom druhu, ktorý sa začína cítiť na tomto území dobre.
Duration 26 min. Year of origin 2014
210
Name of the movie The Arctic & the Ozone Layer: Stabilizing our Environment and Climate
Country of origin France
Director Thibault Dufour
Screenplay Gustavo Arnizaut
Summary The Arctic & the Ozone Layer: Stabilizing our environment and climate. In 2011, extremely low ozone levels were recorded in the Arctic region. This episode in the North Pole - the Arctic - has triggered concerns on the trend of the ozone layer's recovery, expected to fully happen by mid century. With the support of the Government of Norway, UNEP is investigating the causes of this depletion and the scientific explanations for such an unexpected episode in the Arctic. This 16-minute documentary reports the impacts on the region's ecosystem and the foreseen risks of the changes in the Arctic that may affect human life also in mid-latitudes. This video output is jointly branded by the WMO (World Meteorological Organisation) and brings to light some of the so much discussed inter-linkages between the climate and ozone issues on the voices of internationally know scientists.
Duration 16 min. Year of origin 2013
211
Name of the movie The Antarctic Ozone Hole -- From Discovery to Recovery, a Scientific Journey
Country of origin France
Director Thibault Dufour
Screenplay Sophie Loran
Summary While the ozone hole has been considered by some as a solved problem, in fact its recovery is still many decades away and the effects and interactions of ozone depletion on climate change are just starting to be understood. On the 16th September 2011, embark on an investigative journey through the history and science of the ozone layer, the actions taken to address this major environmental threat and the consequences both for the ozone layer and climate system. This short film seeks out explanations and answers from the scientists closest to the issue
Duration 16 min. Year of origin 2011
212
Name of the movie BLAUMAR
Country of origin Spain
Director Helher Escribano
Screenplay Helher Escribano
Summary Silvia collapses. She searched everywhere, but there's no sign. Realizes that has disappeared. She never thought this moment would come... Now, enveloped by the sound of the sea, she cries, without strength, waiting for this nightmare to end forever.
Duration 2 min. Year of origin 2014
213
Name of the movie Life and Death of Savanna
Country of origin Russia
Director Private school “Stupeni”, 3nd form, Art teacher Olga Bogacheva, Marina Fazulina
Screenplay Maya Fazulina, Marina Fazulina
Summary The plot of the cartoon A small village in Africa. People live there happily without thinking about the environment, they burn litter or throw it everywhere. Once upon a time, Mother asks her daughter Khakukhari to bring some fresh water from the spring in savanna. This girl finds herself in a wonderful place where all the creatures live in peace. This place was absolutely different from her dirty village. But suddenly a storm with acid rain starts. All the village is being covered by litter and the girl’s family hides in a special shelter. The girl, who is in savanna, hides in her jug. The main drama takes place on the acacia tree where a big family of ants has lived for a long time. But when dying, acacia tree saves the ants. After the acid rain girl’s mother calls 911. But the girl doesn’t wait for it to arrive, she has to leave with ants because her further life is closely connected with nature.
Duration 7 min. Year of origin 2013
214
Name of the movie Léčba dějin
Country of origin Czech Republic
Director Vít Janeček
Screenplay Vít Janeček, Martin Groman
Summary Anarchista, jezuita, senátorka a bankovní expert spříznění občanskou odvahou. František Kriegel patřil k nejodvážnějším v moderních dějinách Československa, v roce 1968 odmítl souhlas s okupací “spřátelených vojsk.” I současnost je však plná výzev, které žádají odvahu. Čtveřice laureátů ceny Františka Kriegla nabízí životní inspiraci.
Duration 80 min. Year of origin 2013
215
Name of the movie Böhmishce Dörfer - Česká vesnice
Country of origin Germany, Czech Republic
Director Peter Zach
Screenplay Peter Zach
Summary Filmová cesta do minulosti a současnosti česko-německého soužití. Dokument Česká vesnice - Böhmische Dörfer zbavuje česko-německé vztahy nánosů deziluzí a vzájemného nepochopení. Skládanka pamětnických rozhovorů se odehrává na různých místech, včetně pohraničních obcí, v nichž kdysi převažovalo německé obyvatelstvo. Film&Sociologie je koproducentem tohoto snímku, který vznikl v berlínské společnosti Jana Cisar Filmproduktion.
Duration 78 min. Year of origin 2013

1...13141516171819...23

|
The organizers:

The Citizen Association
Perseus

Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
Email: produkce@ekofestival.cz

NEWS

Didn’t you make it to Ekofilm? Visit its echoes

The Centre of Culture Průhon in Prague 6 is returning to this year’s 40th International Festival Ekofilm 2014. Between 23rd and 25th October the centre will organise Echoes of Ekofilm. “The festival offers a wide range of interesting films. The main theme is in particular responsible consumption. Viewers will learn tips how to live being more considerate towards the environment. The Ekofilm programme will be suitably complemented with fun and educational activities which can be joined by visitors of any age,” invite event organisers, adding that the admission fee to the Echoes of Ekofilm is voluntary.

More information

Ekofilm will bring several exhibitions

The program of Ekofilm film festival includes several interesting exhibitions. In the foyer of the Akord culture house, an interactive exhibition Water and its Animals will take place. In the foyer of the Vesmír cinema, not only boys will certainly be intrigued by the exhibition called Man and Nature Influence Each Other, or: From the Slide Rule to a Supercomputer. It is organized by the VŠB – Technical University of Ostrava. “This exhibition is actually a brief history from human-conducted arithmetic to a supercomputer that is able to calculate things we cannot even imagine. There you will be able to see a supercomputer model as well as six information panels. The exhibition will be on display throughout the festival and it is intended for general public – visitors of all ages,” said the co-organizer Bohuslava Dostálová. The Ostrava Museum is organizing the exhibitions Year of Farming Families and Year of Crystallography (with crystals, minerals and photos of crystals). The Amos Family Care Center has prepared an exhibition called Birds on Land and Water. And last, but not least, the Faculty of Science of University of Ostrava invites all nature lovers to the exhibition Water in a Thousand Forms.

More information