Facebook logo

The overview of the movies registered for the International Movie Festival EKOFILM


Sorting descendingSorting ascending
14
Name of the movie People of the Lake
Country of origin Turkey
Director Ensar Altay
Screenplay Ensar Altay
Summary Aralské moře, které se nachází mezi Uzbekistánem a Kazachstánem, bývalo kdysi 4. největším jezerem na světě – ohromné množství sladké vody pokrývalo plochu o rozloze 68 000 km2. Pak se ale Sovětský svaz rozhodl podpořit pěstování bavlny, byly vybudovány přehrady na dvou velkých řekách Amudarji a Syrdarji přitékajících do Aralského moře. Když jsem se setkal s místními obyvateli a uviděl, jak hluboce byli zasaženi oněmi drastickými změnami, a jak silný vztah k jezeru chovají, věděl jsem, že tento hluboce lidský příběh bude klíčovým motivem mého filmu. Bude to film o lidech od jezera.
The Aral Sea, located between Uzbekistan and Kazakhstan, was once the fourth-largest lake in the world - an immense body of fresh water covering a surface area of 68,000 square kilometers. But then the Soviet Union decided to boost cotton farming by constructing dams on the two large rivers that flowed into the Aral Sea, the Amu Darya and the Syr Darya rivers. When I met the locals and saw how deeply they had been impacted by the drastic change in the Aral and how organic their relationship was with the lake, I knew that this human story had to be a key element of the film. This had to be the story of the people of the lake.
Duration 44 min. Year of origin 2012
15
Name of the movie Activist Pulse
Country of origin France
Director Margaux Dufourmentel & Arnaud Biaujaud
Screenplay Margaux Dufourmentel & Arnaud Biaujaud
Summary The documentary échos militants, rendered in English as activist pulse, was in the making from 2008 to 2012, a dream come true for two young French film makers, Margaux Dufourmentel and Arnaud Biaujaud, who spent a year travelling the length and breadth of Australia interviewing ecological activists and groups. Through the film, they share their impressions of the lives, struggle and convictions of the eco-activists they met, without ever appearing on the screen or commenting. As it works out, the different players are interconnected by word and deed and although not always in agreement, they join forces to build a vision of a realistic world, where everyone would feel responsible for and vitally concerned with the future of our planet both in their own interests and for the common good.
Duration 85 min. Year of origin 2013
16
Name of the movie CERRADO, Beyond the Mist
Country of origin Brazílie
Director 25 min.
Screenplay Christian Spencer, Marc Egger, Gibby Zobel
Summary The film takes the viewer on a magical journey into the little known brasilian ecosystem of the Brasilian Cerrado.Reenacting a primal creation story with original music and artistic vision, the film shows rarely seen animals such as the Giant armidilho and the manned wolf.
Applicant: christian spencer
Duration Christian Spencer, Marc Egger, Gibby Zobel Year of origin 2013
17
Name of the movie Spotter Come - Home
Country of origin Itálie
Director Giuseppe Bucciarelli
Screenplay Giuseppe Bucciarelli
Summary Spotter, a five- year-old male Black Rhino, just decided to explore the world outside Lewa Downs, his heavily protected conservancy. Now he roams a land where armed poachers are after him and his immensely valuable horn. He must immediately be brought back home to save his life.
Duration 7 min. Year of origin 2012
18
Name of the movie
Country of origin Germany
Director Bertram Verhaag
Screenplay Bertram Verhaag
Summary Franz Josef Kögl betrieb Hochleistungssport. Nicht er selbst, sondern seine Rinder mussten Hochleistung abliefern – täglich und unerbittlich wollte er von ihnen immer mehr Milch. Doch diesem Leistungsdruck konnten sie nicht standhalten und wurden krank. So musste er am eigenen Leib erfahren, dass sich Hochleistung am Ende weder für die Tiere noch für den Menschen auszahlt. Er besann sich auf alte Werte: artgerechte Rinderhaltung, artgerechte Fütterung ohne eiweißreiches Kraftfutter ausschließlich mit Gras und Heu und artgerechte Haltung auf der Weide. Und obendrein ließ er ihnen ihre Persönlichkeit: ihre Hörner. Die Rinder danken es ihm mit einer eisernen Gesundheit und natürlicher Milch. Freimütig steht Kögl zu seinen Fehlern in der Vergangenheit und provoziert mit dem Ausspruch „lasst mich Bauer sein, früher war ich Zerstörer“. Susanne und Walter Schwärzler setzen sich für die Unversehrtheit der Rinder ein. Für sie sind Rinder ohne Hörner undenkbar, denn das Horn gehört zur Kuh wie ihr Euter. Kein Körperteil an einem Tier ist ohne Funktion, meinen sie und wehren sich gegen die Amputation. Josef Notz ist Bauer aus Leidenschaft, seine Original Allgäuer Braunviehherde behält nicht nur ihre Hörner, sondern sie erfreuen sich eines besonders langen Lebens. Die Tiere werden nach der Milchleistung ihres gesamten Lebens beurteilt und nicht nach kurzen Spitzenleistungen. Der Bauer fordert ein generelles Umdenken bei der Beurteilung der Rinder auf ihre Lebensleistung und führt die Hochleistungszucht ad absurdum.
Duration 45 min. Year of origin 2013
19
Name of the movie Escape to ahity and his islands
Country of origin Czech Republic
Director Libor Špaček
Screenplay Libor Špaček a Petra Doležalová
Summary Druhý ze série cestopisných dokumentů „Útěk do přírody” nabízí nevšední pohled na další z nejkrásnějších míst na Zemi - Společenské ostrovy Francouzské Polynésie. Jaká je dnešní podoba ostrovů, které se již před dvěma staletími proslavily úchvatnou přírodou, magickými rituály a tancem plným nespoutané vášně? Existují tajuplné obřady i v 21. století, nebo jsou to jen pouhá představení pro turisty? Zachovali si místní obyvatelé vztah k přírodě, z níž po staletí čerpali hluboké poznání? Nitky vzájemných souvislostí protkávají příběhy tvůrců Útěku nejen na Zemi, ale i pod hladinou oceánu. Vzrušující setkání autorů s inteligentními žraloky boří mýty o krvelačných predátorech a líčí nezapomenutelné dojmy z prvních setkání s těmito vládci hlubin. Žraloci, stejně jako mořské želvy, přežili stovky milionů let, aby se dnes díky člověku ocitli na pokraji vyhubení. Poetické ladění, ale i akční záběry predátorů, přibližujících se často na dosah, vzbuzují v divácích mnoho asociací s vlastními prožitky. Řada dokreslujících témat dotváří stěžejní ideu dokumentu, a oslovuje širokou škálu diváků. Harmonické souznění obrazu, hudby a komentáře poskytuje nevšední intimní zážitek. Útěk na Tahiti provází diváka nenásilně, ale přesto naléhavě při pokorném vstupu do nádherného chrámu matky přírody. Film vznikl na ostrovech Francouzské Polynésie (Společenské ostrovy – Tahiti, Moorea, Raiatea, Taha, Huahine, Maupiti, Bora Bora).
Duration 52 min. Year of origin 2011
20
Name of the movie Escape to Sant Lucy
Country of origin Czech Republic
Director Libor Špaček
Screenplay Libor Špaček a Petra Doležalová
Summary O Svaté Lucii s magickým dvojvrcholem Malých Antil se tvrdí, že je perlou mezi karibskými ostrovy. Ale nejsou to jen písčité pláže, nejkrásnější sopečné útvary celého Karibiku, deštný prales se vzácnými živočichy a bohaté korálové útesy, co stojí za poznání. Ta nejsilnější místa a zážitky jsou spojeny s příběhy těch, kteří se tu rozhodli dát svým snům konkrétní podobu. Jedním z nich je i místní instruktor potápění Viktor, který je držitelem světového rekordu v počtu ponorů. Pod vodou strávil už více než sedm let a získal přezdívku „lidská ponorka“. Dokument zachycuje i to, co se skrývá za hranicemi dokonalosti vnímané „obyčejnými návštěvníky“. Petra s Liborem jsou současně průvodci na souši i pod vodní hladinou a své zážitky a pocity z pozoruhodných setkání předávají divákovi.
Duration 52 min. 40 sec. Year of origin 2013
21
Name of the movie Horisont
Country of origin Norway
Director Skule Eriksen
Screenplay Skule Eriksen
Summary The film is about a beggar boy, who lives in non-functioning trolleybus. His regular begging place is opposite the laptop shop. Every day he stands there watching his beloved red laptop. His life changes when “he’s” notebook is bought by a young boy, as a present for his wife.
Duration 22 min. Year of origin 2013
22
Name of the movie The Most Precious
Country of origin Georgia
Director Joseph (Soso) Bliadze
Screenplay Joseph (Soso) Bliadze
Summary Film pojednává o chlapci, který žije v nefunkčím odstaveném autobuse a živí se žebráním. Pravidelně chodí žebrat k obchodu s notebooky. Každý den tam stojí a dívá se na svůj milovaný červený notebook. Jeho život se změní po té, co „jeho“ notebook koupí mladý muž jako dárek pro svou ženu.
The film is about a beggar boy, who lives in non-functioning trolleybus. His regular begging place is opposite the laptop shop. Every day he stands there watching his beloved red laptop. His life changes when “he’s” notebook is bought by a young boy, as a present for his wife.
Duration 28 min. Year of origin 2012
23
Name of the movie The Man From Hankow Road
Country of origin Northern Ireland
Director Maxmilian Nemec
Screenplay Maxmilian Nemec, Salima Tali, Jack Borucz
Summary The main hero makes an agreement with the devil and tries to negotiate the cancellation when it is in due. Hlavní hrdina, který upsal duši ďáblu výměnou za splněné sny, se snaží temné síly obelstít...
Duration 8 min. Year of origin 2013
24
Name of the movie SAND WARS
Country of origin France, Canada
Director Denis Delestrac
Screenplay Denis Delestrac
Summary Válka o písek je překvapivým investigativním nahlédnutím na jeden z nejvíce spotřebovávaných přírodních zdrojů naší planety. Kvůli velké poptávce po písku jsou zásoby na naší Zemi ohroženy. Tři čtvrtiny všech pláží na světě ustupují a hrozí, že jako oběti eroze nebo pašování písku nadobro zmizí. Písek je zdrojem oxidu křemičitého, minerálu, který můžeme najít ve víně, čistících prostředcích a pracích prášcích, v papíru, dehydrovaných potravinách, zubních pastách, kosmetice a v dalším nepřeberném množství výrobků, které dennodenně používáme. Také domy, mrakodrapy, mosty, letiště a chodníky jsou z části tvořeny pískem. Písek je nepostradatelným prvkem, na kterém je založen celý náš moderní rozvoj. Následkem ohromné bytové výstavby drancují skupiny pašeráků neboli „písečné mafie“ kvůli této vysoce ceněné komoditě pláže a řeky. Válka o písek vás provede po celém světě, abyste mohli být přímými svědky této novodobé zlaté horečky.
By the end of the 21st century, beaches will be a thing of the past. That is the alarming forecast of a growing number of scientists and environmental NGOs. Sand has become a vital commodity for our modern economies: we use it in our toothpaste, detergents, and cosmetics, and computers and mobiles couldn’t exist without it. Our houses, skyscrapers, bridges and airports are all basically made with sand: it has become the most widely consumed natural resource on the planet after fresh water. The worldwide construction boom fuelled by emerging economies and increasing urbanization has led to intensive sand extraction on land and in the oceans, with damaging environmental impacts. Sand Wars takes us around the world as it tracks the contractors, sand smugglers and unscrupulous property developers involved in the new gold rush, and meets the environmentalists and local populations struggling to reverse the threat to the future of this resource that we all take for granted.
Duration 74 min. Year of origin 2013
25
Name of the movie CAPACITIES
Country of origin Germany
Director Kuesti Fraun
Screenplay Kuesti Fraun
Summary A description of capacity, as it exists in general and un/limited nature for man and his environment
Duration 11 sec. Year of origin 2011
26
Name of the movie Constellation
Country of origin France
Director Muriel Montini
Screenplay Muriel Montini
Summary A bear in the zoo. A bear out of the world.
Duration 5 min. Year of origin 2011
27
Name of the movie The man who plants trees
Country of origin Czech Republic
Director Michal Gálik
Screenplay Michal Gálik
Summary Mnoho lidí si myslí, že povídka o muži, který sázel stromy, je fiktivní. Ve skutečnosti tento muž existuje, jmenuje se Ernest Vunan a žije v mlhou zahalených horách v srdci Afriky. Film Michala Gálika vám představí inspirativní příběh člověka, kterému osud jeho země není lhostejný a svým snažením chce obnovit vzácné horské pralesy v oblasti svého kmene Kedjom-Keku na severozápadě Kamerunu. Vydejte se s námi na cestu po této rozmanité africké zemi, přesvědčte se o tom, že i jednotlivec dokáže změnit to, jak bude Země vypadat, a poznejte partu mladých lidí z Česka a Slovenska, kteří se rozhodli Ernestovi pomoci v jeho aktivitách a přispět tak k ochraně místní přírody.
Duration 52 min. Year of origin 2013
28
Name of the movie Mr. Love Questions
Country of origin Czech Republic
Director Dagmar Smržová
Screenplay Dagmar Smržová
Summary Nový dokument scenáristky a režisérky Dagmar Smržové nahlíží do každodennosti mladého muže, postiženého schizofrenií. Třicetiletý Jiří Láska, jenž žije v podhorské vsi Batňovice poblíž Trutnova, se apatickým pacientům psychiatrických léčeben zásadně vymyká. Pomocí moderních technologií komunikuje s okolím, pečuje o své nejbližší a pozoruhodně uvažuje o smyslu života i o své klopotné existenci. Kronika, snímaná během jednoho roku, líčí jeho soužití se stařičkou babičkou i s nemocnou matkou. Poukazuje i na malicherné sváry v Jiřího sousedství. Unikátní portrét Otázky pana Lásky přerůstá v esej o relativitě hranic mezi zdravými a nemocnými. Vypráví o neobvyklých formách lásky a potřebě tolerance vůči lidským jinakostem. Režisérka Smržová o svém dokumentu uvedla: Tragikomické situace z Jiřího života, zarážející reakce jeho okolí i jeho amatérská videa vypovídají o tom, ō e schizofrenie není jen problém nadaného a člověka, ale také problém fungování moderní společnosti.
Duration 73 min. Year of origin 2013
29
Name of the movie Gen D - For the light of darkness
Country of origin Czech Republic
Director Pavel Otto Bureš
Screenplay Pavel Otto Bureš
Summary Dokument Gen D sonduje osudy tří lidí, postižených unikátní chorobou zvanou porfýrie. Tato vzácná nemoc, jež souvisí s poruchou krvetvorby a v některých případech znemožňuje pobyt na denním světle, kdysi zřejmě iniciovala legendy o upírech.
Duration 64 min. Year of origin 2012
30
Name of the movie In the heart of the Balkans - The Pelicans of Prespa Park
Country of origin Germany
Director Cornelia Volk
Screenplay Cornelia Volk
Summary The nesting sites of the Dalmatian pelicans in the Small Prespa Lake are always surrounded by water – to be safe from fox or marten. Additionally conservationists have created a strictly protected zone to keep fishermen and tourists from disturbing the sensitive birds during the breeding season. In 2000, the three countries bordering the Prespa Lakes – Albania, Greece, Macedonia – launched the first trans-boundary conservation project on the Balkans, the Prespa Park. It bears first fruits: While in 1980 less than 200 of Dalmation Pelicans were nesting in the area, biologists meanwhile count 3000 every year: the biggest breeding colony of these birds in the world.
Duration 44 min. Year of origin 2011
31
Name of the movie In the Heart of the Balkan - In Search of the Lynx
Country of origin Germany
Director Cornelia Volk
Screenplay Cornelia Volk
Summary Gjeorge Ivanov a jeho tým nastražili v makedonském Národním přírodním parku Mavrovo šest velkých kotců, které budou sloužit jako pasti.. Biologové dlouhodobě usilují o odchycení balkánského rysa – nejvzácnější kočkovité šelmy, obývající evropský kontinent. V březnu se konečně stane zázrak: Do pasti se chytil mladý sameček. Dali mu jméno Marko a vybavili jej obojkem se satelitní vysílačkou. Tímto způsobem se jim, jak aspoň doufají, podaří dozvědět se něco více o zvycích rysů a rozsahu teritorií, na kterých se tyto enormně ohrožené zvířecí druhy pohybují. Po nějaký čas se jim dařilo sledovat jejich denní trasy.. až z ničeho nic přestali dostávat GPS souřadnice obsahující údaje o pohybu označeného rysa. Kde je Marko? Gjeorgemu se podaří opět najít Markovu stopu – a filmový štáb, který s ním akci sleduje, má možnost natočit historicky první pohyblivé obrázky balkánského rysa.
Gjorge Ivanov and his team put up six box traps in the Macedonian Mavrovo National Park. The biologists want to catch a Balkan lynx, the rarest cat in Europe. In March the miracle happens: A young male is in the trap. They call it Marko and fit it with a satellite collar. Thus they hope to find out more about habits and range of the highly endangered species. For a while they can follow the animal's rambles. All of a sudden they don't receive GPS data any more. Where is Marko? Gjorge manages to find the animal again – and the film team gets the first moving images ever made of a Balkan lynx. 

Duration 44 min. Year of origin 2011
32
Name of the movie Latvia's coast - Slītere
Country of origin Germany
Director Beatrix Stoepel und Valdis Abols
Screenplay Beatrix Stoepel
Summary Národní park v severozápadní Litvě představuje mimořádnou rozmanitost krajiny: bažinaté lesy, vřesy, jezera a nedotčené pláže. Na tomto místě vzácní živočichové jako rys, nebo černý čáp, vychovávají svá mláďata. Daňci se toulají skrz lesy, které jsou nepřetržitě přetvářeny bobry. Litevské pobřeží je také domovem pro brouky z čeledi tesaříkovitých, mihule potoční, ropuchy krátkonohé. Letecké snímky prokazují důvod, proč je tento národní park často považován za muzeum beze střechy: fascinující geologická historie Baltského moře zanechala své stopy v Slīterské krajině.
The film is a coproduction of German author Beatrix Stoepel and Latvian nature film-maker Māris Maskalāns (oder: of German NRD Naturfilm and Latvian VFS-Films on behalf of MDR). It portrays Slītere National Park located in northwestern Latvia, which includes an extraordinary variety of landscapes such as swampy woods, lakes, heather and unspoilt beaches of the Baltic Sea. In stunning pictures Māris Maskalāns shows how the offspring of rare species like Lynx or Black Stork change from help-less animal babies into grown-up youngsters. He watches beavers changing the landscape and also portrays little animals like Long horned Beetle and Natterjack Toad. Pictures of animals alternate with beautiful shots of landscape. The film also tells the fascinating geological history of the Baltic Sea, which has left its imprints in Slītere´s landscape, and the story of the Livonians living in the National Park, one of the smallest ethnic groups of whole Europe.
Duration 44 min. Year of origin 2013
33
Name of the movie Journey of Dreams of Petr Koukal
Country of origin Czech Republic
Director Vladimír Barák
Screenplay Ivan Křenek
Summary Tento dokument – realizovaný v koprodukci HBO Europe a společnosti Total HelpArt – mapuje klíčovou životní etapu vrcholového sportovce, dočasně postiženého zhoubnou chorobou. Jeho hrdinou je špičkový badmintonista Petr Koukal (nar. 1985), jenž podstoupil odstranění zhoubného nádoru, bez ohledu na pooperační komplikace však pokračoval v tréninku a své úsilí korunoval účastí na olympiádě v Londýně v roce 2012. Svědectví o nezlomné vůli natočil režisér Vladimír Barák podle námětu Koukalova duševního kouče a dlouholetého rodinného přítele Ivana Křenka.
Duration 56 min. Year of origin 2012

1...15161718192021...23

|
The organizers:

The Citizen Association
Perseus

Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
Email: produkce@ekofestival.cz

NEWS

Didn’t you make it to Ekofilm? Visit its echoes

The Centre of Culture Průhon in Prague 6 is returning to this year’s 40th International Festival Ekofilm 2014. Between 23rd and 25th October the centre will organise Echoes of Ekofilm. “The festival offers a wide range of interesting films. The main theme is in particular responsible consumption. Viewers will learn tips how to live being more considerate towards the environment. The Ekofilm programme will be suitably complemented with fun and educational activities which can be joined by visitors of any age,” invite event organisers, adding that the admission fee to the Echoes of Ekofilm is voluntary.

More information

Ekofilm will bring several exhibitions

The program of Ekofilm film festival includes several interesting exhibitions. In the foyer of the Akord culture house, an interactive exhibition Water and its Animals will take place. In the foyer of the Vesmír cinema, not only boys will certainly be intrigued by the exhibition called Man and Nature Influence Each Other, or: From the Slide Rule to a Supercomputer. It is organized by the VŠB – Technical University of Ostrava. “This exhibition is actually a brief history from human-conducted arithmetic to a supercomputer that is able to calculate things we cannot even imagine. There you will be able to see a supercomputer model as well as six information panels. The exhibition will be on display throughout the festival and it is intended for general public – visitors of all ages,” said the co-organizer Bohuslava Dostálová. The Ostrava Museum is organizing the exhibitions Year of Farming Families and Year of Crystallography (with crystals, minerals and photos of crystals). The Amos Family Care Center has prepared an exhibition called Birds on Land and Water. And last, but not least, the Faculty of Science of University of Ostrava invites all nature lovers to the exhibition Water in a Thousand Forms.

More information