Facebook logo

The overview of the movies registered for the International Movie Festival EKOFILM


Sorting descendingSorting ascending
16
Name of the movie 2°Man & 2°Woman
Country of origin Germany
Director Oliver Hoffmann
Screenplay Jan Schulz
Summary Změny klimatu začali způsobovat opravdové potíže. Dvoustupňový muž a dvoustupňová žena se rozhodli zachránit svět. O čtyřicet let později se shodli na tom, že udělali úžasnou práci. Mohlo to být mnohem horší. Ale i superhrdinové musí někdy odpočívat...
 The climate change was beginning to cause real trouble. 2°Man & 2°Woman decided to save the world. 40 years later they agree: Yes, we did an awesome job. And it could have been much worse. But even superheroes have to retire sometime…
Duration 3 min. Year of origin 2013
17
Name of the movie WILD SCANDINAVIA - FINLAND
Country of origin Germany
Director Oliver Goetzl
Screenplay Oliver Goetzl
Summary Film zachycuje krásy fauny a flóry ve východní Skandinávii - Finsku.

 It looks like a mosaic of water and woodland – FINLAND, the most eastern part of Scandinavia. Close to the Russian border, Finland still is home to rare animals: Brown bears and wolves roam the swampland, the Siberian Flying Squirrel lives in old woodpecker nest holes. This film shows animal behaviour that has never been filmed before: Oliver Goetzl and Ivo Nörenberg got the first ever made shots of a wild lynx in the finish wilderness, they did highspeed shots of Goldeneye chicks jumping out of their tree nest, they filmed exciting encounters of bears and wolves. “Wild Scandinavia – Finland” gives us also numerous insights of the fascinating life of wild forest reindeers, saimaa seals, flying squirrels, brown bears, wolves, wolverines, lynx, red-throated divers, black woodpeckers, goldeneye ducks, ospreys, capercaillies and shows the whole beauty of the aurora borealis – the magical northern lights.
Duration 52 min. Year of origin 2011
18
Name of the movie WILD SCANDINAVIA - SWEDEN
Country of origin Germany
Director Oliver Goetzl
Screenplay Oliver Goetzl
Summary Švédsko - kraj nádherných lesů, přírody a fascinujících zvířat. Pozorujte jejich překvapující chování poprvé skrze vysokorychlostní kameru. 
Sweden – the country of skerries, forest and elks. The high plateaux of Sarek National Park are covered with snow for most time of the year. Specialists like the Great Grey Owl adapted to their frozen habitat – the predator can hear its prey beneath the snow. For elks, winter is a particularly difficult time, there’s not a green leaf to be found. During these months, they nearly lose fifth of their body weight. At the time when Whooper Swans return to Sweden, most lakes are still frozen – but the pairs already defend their territories: Intruders are viciously attacked. In springtime, even the courtship of the Black Grouse is in full swing. The males abide by strict rules when fighting – their target is the rival’s red wattle: a fascinating animal behaviour, for the first time unraveled with a HD highspeed camera.
Duration 49 min. Year of origin 2011
19
Name of the movie If the world is off
Country of origin Czech Republic
Director Žofie Milatová
Screenplay Žofie Milatová
Summary  Povšimněme si, jak přirozené je pro nás, že v noci není tma. V přírodě již stěží narazíme na noční tmu. Tma, jako nedostatkové zboží by se mohla stát novodobým kultem přírodní čistoty, který je souzen jen těm, kteří mají to štěstí a mohou žít (nebo aspoň občas přebývat) v rezervacích noční tmy. Ano, pro něco tak triviálního jako je noční tma dnes musíme zřizovat rezervace. Beskydy se 4. března 2013 staly druhou oblastí v České republice, která zachovává temnou noční oblohu. Beskydská oblast tmavé oblohy vznikla prostřednictvím memoranda obcí a institucí z podnětu aktivisty Jana Kondziolky, který je jedním ze dvou protagonistů tohoto dokumentu. Druhou klíčovou postavou je starousedlík Eduard Němec, který v dokumentu kontrastuje jako bezstarostný obyvatel Beskyd nepostižených umělým nočním osvětlením. O nejzákladnějších dopadech světelného znečištění na přírodu i člověka je v dokumentu zmíněno a je už jen na divácích, jak budou tmu a noc při noční procházce lampami osvíceným městem vnímat oni sami.
Notice how natural it is for us that the night is dark. In nature we find it hard to night darkness. Darkness, as a scarce commodity could become a modern cult of natural purity , who is on trial only for those who are lucky and can live (or at least occasionally dwell ) in reserves darkness of the night . Yes , for something as trivial as nocturnal darkness we must now establish reservations. Beskydy is March 4, 2013 became the second region in the Czech Republic, which keeps the dark night sky. Beskydská dark sky area was established through a Memorandum of municipalities and institutions of the initiative activist Jana Kondziolky , which is one of the two protagonists of this document. Another key figure is autochton Eduard German , which contrasts document as carefree inhabitants Beskydy unaffected by artificial night lighting. The most fundamental impact of light pollution on nature and man is mentioned in the document and it is up to viewers how the darkness and the night The night walk lamps enlightened city perceive themselves.

Duration 33 min. Year of origin 2013
20
Name of the movie Costa da Morte
Country of origin Spain
Director Lois Patiño
Screenplay Lois Patiño
Summary  Costa da Morte is a region in the northwest of Galicia (Spain), which was considered as the end of the world during the Roman period. Its dramatic name comes from the numerous shipwrecks that happened along history in this area made of rocks, mist and storms. We cross this land observing the people who inhabit it, fishermen, gatherers of shellfish, loggers... We witness traditional craftsmen who maintain both an intimate relationship and an antagonistic battle with the vastness of this territory. The wind, the stones, the sea, the fire, are characters in this film, and through them we approach the mystery of the landscape, understanding it as a unified ensemble with man, his history and legends.
Duration 84 min. Year of origin 2013
21
Name of the movie Dobrodružství tropické ekologie
Country of origin Czech Republic
Director Katerina Mikulcova
Screenplay Katerina Mikulcova
Summary Dokumentární film odhaluje podíl českých vědců na výzkumu ekologie pralesů největšího tropického ostrova Nové Guineje. Spolu s hledáním odpovědí na význam fascinujícího bohatství rostlinných a živočišných druhů je práce českobudějovických vědců unikátní tím, že do ekologického výzkumu a ochrany lesů zapojuje i domorodce, kteří tyto pralesy obývají.
Duration 38 min. Year of origin 2013
22
Name of the movie MOTHER CROC
Country of origin Germany
Director Reinhard Radke
Screenplay Steven Zorn, Sharmila Choudhury
Summary Krokodýli – predátoři, ze kterých se během 250 milionů let vývoje staly vynikající „stroje na zabíjení“.
Film krokodýly představuje nejen jako nelítostné zabijáky, ale ukazuje i na jejich slabá místa.
Když dojde k páření, lovci se stávají kořistí a jsou sami loveni varany a paviány. Mají však překvapivé spojence. Pták známý jako dytík chrání hnízdiště nejen svá, ale i hnízdo krokodýlí matky.
Jsme svědky narození mláďat krokodýlů. Vidíme, jak laskavé jsou jejich matky a jak obtížně mladí krokodýli překonávají své první dny, než se z nich stanou obávaní plazi, tak jak je známe. Vysokorychlostní HD kamery s 2000 snímky za sekundu odhalí dosud neznámé strategie lovu. Režisérem tohoto filmu je Reinhard Radke, který je také hlavním kameramanem. Organizace GULO vytvořila veškeré vysoce zpomalené záběry a také snímky z dálkově ovládaných kamer.

 Crocodiles – 250 million years in the making to become the perfect “killing machines”. Besides their brutal image, the film also shows their soft spots. When it comes to breeding, the hunters are hunted themselves by monitor lizards and baboons. The film reveals surprisingly allies, a bird known as water thick-knee will defend both its own and the mother crocs nesting sites. We witness the birth of young crocodiles, see how caring their mothers are and how the little crocs overcome the dangerous first days to become the feared reptiles we all know. HD high-speed cameras with 2000 frames per second reveal unknown sides of their hunting strategies. Director of this GULO film production was Reinhard Radke, who also was in charge for the main camera. GULO did all super slow motions and the remote controlled camera images.
Duration 45 min. Year of origin 2011
23
Name of the movie SLOTH BEAR
Country of origin Germany
Director Oliver Goetzl
Screenplay Oliver Goetzl
Summary Indický medvěd pyskatý je velmi plaché a bázlivé stvoření. Přestože se o něm ví překvapivě málo, každý ho pozná díky Balúovi z Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga. Indického medvěda pyskatého si zamilujete stejně jako Balúa. Budeme ho sledovat v období sucha i za monsunových dešťů, jako mládě v jeskynním doupěti v Karnátace až do chvíle, kdy se z něj stane dospělý medvěd.
 
Indian sloth bears are very shy and and secretive creatures. Surprisingly little is known about them. Yet everyone knows sloth bears: "Baloo" from Rudyard Kipling's "Jungle Book" belongs to this species. And just as beloved Baloo, Indian Sloth bears are always likeable - from the dry season to the strongest monsoon and from their childhood in the rocky dens of Karnataka to the serious side of a bear's life.
Duration 50 min. Year of origin 2012
24
Name of the movie Na uteku
Country of origin Slovakia
Director
Screenplay
Summary  Dokumentarny film Na uteku je vypoved o radostiach a starostiach kazdodenneho zivota dlhokrkych zien na severe Thajska. Su obruce na ich krku modny doplnok alebo pozostatok krutych praktik z minulosti? Aka buducnost ich caka a preco hrozi ich kmenu vyhynutie? Film ma 22´19", je v slovenskom jazyku a vznikol pod hlavickou TV JOJ. Autorsky sa na nom podielali kameraman Ludo Hicar a reziser Michal Rybansky.
Duration 22 min. Year of origin 2013
25
Name of the movie Kaputtccino
Country of origin Germany
Director Kuesti Fraun
Screenplay Kuesti Fraun
Summary  A statement on consumption, on getting more than enough but not being comfortable with it
Duration 3 min. Year of origin 2014
26
Name of the movie Tělo plné štěstí
Country of origin Czech Republic
Director Mikuláš Odehnal
Screenplay Jiří Vávra, Mikuláš Odehnal
Summary Proč se často cítíme tlustí a oškliví, i když nejsme? Může za to současná mediální realita, která nám neustále servíruje člověka jako nesmírně krásnou a po všech stránkách dokonalou bytost. Autor filmu se proto rozhodl, že se na 6 měsíců vloží do rukou odborníků v péči o vzhled, aby zjistil, zdali je člověk z masa a kostí vůbec schopen vyrovnat se svým vyretušovaným vzorům. Na pozadí svého osobního příběhu rozkrývá skrze odborníky a známé mediální reprezentanty rostoucí společenský problém, který má mnohdy až fatální důsledky. Podaří se mu stát se „klukem z plakátu“? S jakými následky? A je vůbec dokonalá krása skutečnou cestou ke štěstí? Pojďme to zjistit!
Duration 60 min. Year of origin 2014
27
Name of the movie The Farmer and his Prince
Country of origin Germany
Director Bertram Verhaag & Bernward Geier
Screenplay Bertram Verhaag
Summary „Takhle vypadá ráj? Prostřednictvím nádherných poetických obrazů nás Bertram Verhaag zavede na výlet do jižní Anglie, na biofarmu prince Charlese. Připravte se na to, že po zhlédnutí tohoto filmu upustíte od mnohých předsudků vůči princi Charlesi a ekologickému zemědělství.“ (červen 2013) Tento dokument představuje prince, který má vizi nasytit celý svět pomocí biozemědělství a uzdravit poničenou přírodu. Spolu se svým charismatickým správcem farmy Davidem Wilsonem o to usiluje už 30 let. Prostřednictvím poeticky působivých obrazů tato jedinečná dvojice ukazuje, jak ekologické zemědělství funguje a jaké výhody z něj plynou. Bertram Verhaag oba vizionáře sleduje v průběhu pěti let ve všech čtyřech ročních obdobích. Princ z Walesu byl osloven konceptem ekologického a trvale udržitelného zemědělství dříve, než začali všichni o „trvalé udržitelnosti“ mluvit. Už před více než 30 lety si uvědomil, že zemědělci by se dali přesvědčit k obdělávání půdy bez jedů a v harmonii s přírodou, pokud by uviděli v praxi fungující příklad. Takovýto příklad se setkal s mimořádným úspěchem a tak nyní zemědělci z celé Velké Británie cestují na farmu Duchy Home, aby nabrali odvahu a získali znalosti, které potřebují, a mohli tak sami přejít na bio. Princ Charles se objevuje ve zcela novém světle, což diváky nutí hodit všechny předsudky, které vůči princi a ekologickému zemědělství měli, přes palubu.

 “Is this what paradise looks like? With lush poetic images, Bertram Verhaag takes us on a trip to southern England, to Prince Charles’ organic farm. Be prepared to dismiss a many preconceptions after seeing this film; preconceptions against Prince Charles and against organic agriculture.” (ehp 17.6.2013) This film depicts a Prince, who has the vision to feed the world with organic agriculture and heal damaged nature. Alongside his charismatic farm manager David Wilson, he has been pursuing this goal for 30 years. Through poetically impressive images, this unique collaboration portrays how organic agriculture works, and the benefits that emanate from it. Bertram Verhaag observed these two visionaries over the course of five years - through all four seasons. The Prince of Wales already felt strongly about the concept of organic and sustainable farming long before the word “sustainability” was on everyone’s lips. More than 30 years ago, he realised that other farmers could only be swayed to cultivate their land without poisons and in harmony with nature, if they were presented with a practical example. This example turned into an exceptional success and now, farmers from all over the United Kingdom travel to the Duchy Home Farm, to gather the courage and knowledge they need, to convert to organic themselves. Prince Charles appears in an entirely unusual light, which forces the viewer to throw all prejudices towards him and organic agriculture overboard.
Duration 52 min. Year of origin 2013
28
Name of the movie Polárnik
Country of origin Slovakia
Director Pavol Barabáš
Screenplay Pavol Barabáš
Summary  Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak, má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.
Duration 55 min. Year of origin 2014
29
Name of the movie Sorcerer Children of Kinshasa
Country of origin Belgium
Director Marc-Henri Wajnberg
Screenplay Marc-Henri Wajnberg
Summary  "Sorcerer children of Kinshasa" follows a group of 9 to 12 year old children, accused of witchcraft and subjected to psychological and physical torture by unscrupulous priests. Still rejected by their parents they end up as homeless children. Facing a very uncertain future, music takes on a central role in their lives. Their "Rap" group, called “The Devil Doesn’t Exist”, is designed to draw them out of their situation and achieve a better quality of life and recognition as being normal children.
Duration 52 min. Year of origin 2013
30
Name of the movie Óda na rovinu
Country of origin Serbia, Slovakia, Czech Republic
Director Peter Serge Butko
Screenplay Peter Serge Butko
Summary  Film zobrazuje život, kulturu a atmosféru podunajské roviny obývané slovenskou menšinou v Srbsku, která zde již 150 let udržuje slovenskou kulturní a divadelní tradici. Odehrává se v několika rovinách: život mladých lidí ve Vojvodině, divadelní prostředí, soužití generací, příroda, krajina, lokální kultura a mystika. Skupina divadelníků pracuje na divadelním představení které obsahuje i projekce s původním lyrickým dokumentárním filmem. Skrýval v sobě neobyčejný pohled na život místních lidí. Proto se tvůrci po úspěšném divadelním představení rozhodli v projektu pokračovat a realizovat samostatný film, který zachytává části pozadí vzniku představení, dění kolem, výpovědi starých lidí, kulturu, mystiku… Ve filmu se objeví víc než 40 účinkujících.
Duration 55 min. Year of origin 2013
31
Name of the movie On a River in Ireland
Country of origin Ireland
Director John Murray
Screenplay John Murray
Summary   Řeka Shannon je nejvýznamnějším geografickým prvkem irské krajiny a zároveň nejdelší řekou v Irsku i ve Velké Británii. Řeka se ve své délce tří set čtyřiceti kilometrů vine samotným srdcem země a téměř rozděluje ostrov na dvě poloviny. Na své pouti Shannon protéká širokou paletou různých typů krajiny, kde na málo prozkoumaných slepých říčních ramenech ještě stále přežívají některé vzácné živočišné i rostlinné druhy, na jaké jinde v Irsku už téměř nenarazíme. Film Na řece v Irsku sleduje řeku od úsvitu do soumraku v průběhu všech ročních období, zachycuje její neustále se měnící nálady a prozkoumávající nespočetná říční ramena, ostrovy a jezírka, které společně vytvářejí tuto okouzlující vodní soustavu. Byla to vášeň pro divokou přírodu jejich rodné země, která přiměla společnost Crossing the Line, aby produkovala tento film. Snímek Na řece v Irsku pomáhá objevovat magii, která začíná na zápraží vašeho domu. Ledňáčci, netopýři druhu krátkoušan vodní, potápka roháč, zrzavé veverky... film představuje některé docela běžné řivočišné druhy, ale dívá se na ně novýma očima, aby byla objevena prostá krása tam, kde by někdo mohl na první pohled vidět jen docela obyčejnou irskou řeku. Toto není cesta od pramenů k moři – je to putování za křehkou krásou a nečekanými objevy, které takto zprostředkovává řemeslně skvěle zpracovaný hodinový dokumentární film.
Duration 60 min. Year of origin 2013
32
Name of the movie Útěk na Vanuatu
Country of origin Czech Republic
Director Libor Spacek
Screenplay Libor Spacek a Petra Dolezalova
Summary  S pokračováním našich “útěků” jsme navštívili opět několik výjimečných míst souostroví v Tichém oceánu - Vanuatu. Mnoho času jsme strávili natáčením nejen na souši, ale i pod vodní hladinou. Zažili jsme neobyčejná setkání s místními obyvateli a měli možnost nahlédnout do světů vzdálených kultur, tradic i životních hodnot. Několik dní jsme filmovali v přírodních rezervacích, natáčeli podmořský život a vraky ze 2. světové války, adoptovali jsme mořskou želvičku, navštívili vzdálené vesnice odloučené od okolního světa, brázdili moře na jachtě s našimi přáteli a ocitli se v čase vzdáleném od současné uspěchané doby. Hlavní produkce: Escape to Nature Námět a Scénář: Libor Špaček and Petra Doležalová Režie: Libor Špaček Kamera: Libor Špaček Druhá kamera: Tomáš Doležal Komentář napsala: Petra Doležalová a Tomáš Doležal Komentář četli: Jitka Moučková, Martin Stránský, Vladislav Beneš, Hana Shánělová Zvuk: KlenkaSound Střih: Vilém Šrail Hudba: Jiří Škorpík Koprodukce: Česká televize Vedoucí produkce: Lucie Plocková Výkonný producent: Robert Riedl Kreativní producentka: Alena Műllerová Dramaturgie: Ladislava Jírová Vyrobila Escape to Nature ve spolupráci tvůrčí producentské skupiny Aleny Műllerové, Česká televize © Escape to Nature a Česká televize 2014
Duration 52 min. Year of origin 2014
33
Name of the movie Detroit in Silesian Region
Country of origin Czech Republic
Director David Vigner
Screenplay David Vigner
Summary  Jaká je budoucnost krajiny a statisíce lidí, kteří pracovali či pracují v hornickém průmyslu?
Duration 14 min. Year of origin 2013
34
Name of the movie A World Preserved - With Beak and Talons
Country of origin Poland
Director Marta Kadziela
Screenplay Marta Kadziela Radoslaw Niziolek
Summary Známý žurnalista Grzegorz Mistal se v doprovodu hvězd vydává poznávat přírodu a lidi, kteří se ji snaží zachránit.

 A series comprising eleven short documentary films that presents the most valuable protected species of animals and habitats in Poland and the ways in which they are actively protected. The host of the series is the well-known journalist, Grzegorz Mistal. In each episode he is accompanied by another star, someone known from television, films, or the theater. Together they head into the unknown to discover the secrets of nature and meet people whose passion is saving animals and plants that are disappearing.
Duration 27 min. Year of origin 2014
35
Name of the movie Terra X, Countdown to a Catastrophe, Ep. 1: Volcanoes
Country of origin Germany
Director Stefan Schneider
Screenplay Stefan Schneider
Summary Na světě je 1 900 sopek, které jsou považovány za aktivní. Některé z nich jsou dobře známé, jako například Nyiragongo v Demokratické republice Kongo. V nadmořské výšce 3 500 metrů zde bublá a vře láva o teplotě 1 000°C. Tato sopka každý den vychrlí tolik oxidu siřičitého, jako všechny ostatní sopky dohromady. Aby toho nebylo málo, nedaleko odtud se nachází jezero Kivu o rozloze 2 500 metrů čtverečních, které ve svých hlubinách ukrývá obrovské množství oxidu uhličitého a metanu. V sázce jsou miliony lidských životů.
Duration 44 min. Year of origin 2012

1...45678910...23

|
The organizers:

The Citizen Association
Perseus

Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
Email: produkce@ekofestival.cz

NEWS

Didn’t you make it to Ekofilm? Visit its echoes

The Centre of Culture Průhon in Prague 6 is returning to this year’s 40th International Festival Ekofilm 2014. Between 23rd and 25th October the centre will organise Echoes of Ekofilm. “The festival offers a wide range of interesting films. The main theme is in particular responsible consumption. Viewers will learn tips how to live being more considerate towards the environment. The Ekofilm programme will be suitably complemented with fun and educational activities which can be joined by visitors of any age,” invite event organisers, adding that the admission fee to the Echoes of Ekofilm is voluntary.

More information

Ekofilm will bring several exhibitions

The program of Ekofilm film festival includes several interesting exhibitions. In the foyer of the Akord culture house, an interactive exhibition Water and its Animals will take place. In the foyer of the Vesmír cinema, not only boys will certainly be intrigued by the exhibition called Man and Nature Influence Each Other, or: From the Slide Rule to a Supercomputer. It is organized by the VŠB – Technical University of Ostrava. “This exhibition is actually a brief history from human-conducted arithmetic to a supercomputer that is able to calculate things we cannot even imagine. There you will be able to see a supercomputer model as well as six information panels. The exhibition will be on display throughout the festival and it is intended for general public – visitors of all ages,” said the co-organizer Bohuslava Dostálová. The Ostrava Museum is organizing the exhibitions Year of Farming Families and Year of Crystallography (with crystals, minerals and photos of crystals). The Amos Family Care Center has prepared an exhibition called Birds on Land and Water. And last, but not least, the Faculty of Science of University of Ostrava invites all nature lovers to the exhibition Water in a Thousand Forms.

More information