Facebook logo

Přehled novinek

Porotci už zasedli, vybírají vítěze Ekofilmu (30.09.2014)

Porotci, kteří budou vybírat vítězné snímky Ekofilmu, se dnes poprvé sešli na organizační schůzce. Hned po ní zasedli do malého sálu v prostorách Ostravského muzea a pustili se do práce. Pouze do středy mají čas shlédnout všechny letošní soutěžní dokumenty festivalu.

Roli porotce přijali: bývalý ministr životního prostředí a nyní i předseda poroty Juraj Hraško, loňský vítěz, dokumentarista Peter Heller, proděkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Roman Maršálek, režisér Vladimír Mráz, portugalský scénárista a režisér Antonio Pedro Nobre a ekolog Mirek Jašurko. Krom toho, že vyberou vítězný film, musí ocenit ještě dalších deset. Dvanáctá cena bude patřit tvůrci do 26 let, toho vybere porota složená ze studentů. Jak dopadne verdikt poroty, se všichni dozvíme na sobotním Galavečeru.

Podpořte Ekofilm jízdou na kole (26.09.2014)

Mezinárodní filmový festival Ekofilm 2014 přináší nejen společenské, ale také sportovní akce. Jednou z nich je Cyklojízda Ostravou. Takže pokud máte bicykl a chuť udělat něco pro své zdraví nebo se chcete přesvědčit, že i v Ostravě se dá dobře jezdit na kole, zúčastněte se. Akce se koná v sobotu 4. října, vyjíždí se od Domu kultury Akord. V 10 hodin přivítají účastníky jízdy mažoretky ze skupiny Krokodýl se svým vystoupením. Čtvrt hodiny na to zavelí pořadatelé start. V 10.25 se mohou připojit další účastníci v Hrabové u čerpací stanice Benzina. Dále se pojede po cyklostezce podél řeky Ostravice kolem Slezskoostravského hradu do Komenského sadů. U hlavní brány si budou moci malí i velcí vyzkoušet veselou jízdu zručnosti. Kolem půl dvanácté bude pokračovat peloton dále, tentokrát směrem na Landek, kde je také cíl trasy. Ta je dlouhá 19 km. „Jede se převážně po rovině, takže cyklojízdu zvládnou i menší děti. A když ne, mohou jet pouze část cesty případně přijet jen do sadů. Akce se koná za každého počasí,“ podotkl za pořadatele Jiří Szücs.
Cyklojízda se koná ve spolupráci s týmem Ostrava - evropské město sportu.

Ekofilm přináší i snímek Jakuba Vágnera (25.09.2014)

Znáte ho z televizních obrazovek. Jakuba Vágnera, nadšence, který jezdí po celém světě s cílem chytit a zase pustit ty nejzajímavější ryby. A samozřejmě o tom natočit i film. Určitě vás proto potěší, že na Ekofilmu bude jeho snímek Rybí legendy Jakuba Vágnera: Rusko-Sibiř. Přijďte se na něj podívat a dozvíte se, jak se loví obří štiky na zamrzlé řece na Sibiři. Právě o těchto gigantických rybách se povídá spousta historek, a tak se Jakub chtěl přesvědčit o jejich pravdivosti na vlastní kůži. Expedice na Sibiř byla mimořádně náročná, vždyť teploty tam padají až k mínus šedesáti. Mnoho dobrodruhů tedy považuje Sibiř za jednu z nejtvrdších oblastí. Zamrzlé řeky slouží jako cesty a silnice a ryby se v nich loví zvláštním způsobem. Jakub to zkouší se sibiřským starousedlíkem, svérázným Prokopyčem, který má s obřími štikami zkušenosti. Kromě rybolovu se Jakub zúčastnil i místních závodů sobů i lovu losů, vyzkoušel si zapřáhnout sobí spřežení. Poznal tvrdý život domorodých národů Sibiře. Jeho vysněná obří sibiřská štika, kvůli které jel do těchto končin skoro sedm tisíc kilometrů a spal u ohně uprostřed zamrzlé řeky, na něj ale stále čeká…

Jak se rodí film? (24.09.2014)

Zajímá vás, jak se rodí film? Na filmovém festivalu Ekofilm budete mít opět možnost podívat se do kuchyně tvůrců. Na besedách uslyšíte veselé i napínavé historky z natáčení, problémy, s nimiž se dokumentarista potýká i zážitky z exotických destinací či z přírody pár kroků od domu. Beseda se koná vždy po promítnutí daného snímku. V pátek 3. října od 10 hodin si můžete v kině Vesmír poslechnout povídání s tvůrci filmu Tělo plné štěstí Jiřím Vávrou a Matějem Jankovským. V 18.30 začne beseda s autorkou titulu Kdyby zhasnul svět Žofií Milatovou. Tentýž den v Domě kultury Akord na vás bude v 17.20 čekat člen poroty a vítěz loňského Ekofilmu Peter Heller. V 18.40 vám povypráví Kateřina Mikulcová o natáčení snímku Dobrodružství tropické ekologie. A ve 20 hodin Jan Svatoš představí svůj film DivoČINY.

Tělo plné štěstí (23.09.2014)

Proč se často cítíme tlustí a oškliví, i když nejsme? Může za to současná mediální realita, která nám neustále servíruje člověka jako nesmírně krásnou a po všech stránkách dokonalou bytost? Přijďte na Ekofilm a podívejte se na snímek Tělo plné štěstí. Autor filmu se rozhodl, že se na půl roku vloží do rukou odborníků v péči o vzhled, aby zjistil, zdali je člověk z masa a kostí vůbec schopen vyrovnat se svým vyretušovaným vzorům. Na pozadí svého osobního příběhu rozkrývá skrze odborníky a známé mediální reprezentanty rostoucí společenský problém, který má mnohdy až fatální důsledky. Podaří se mu stát se „klukem z plakátu“? S jakými následky? A je vůbec dokonalá krása skutečnou cestou ke štěstí? Pojďme to zjistit!

Co by se stalo, kdyby zhasnul svět? (15.09.2014)

O smogu a znečištěném ovzduší nás informují média velice často. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad tím, že dnešní civilizace vytváří také smog světelný? Povšimněte si, jak přirozené pro nás je, že v noci není tma. Dokonce i v přírodě již stěží narazíme na pravou, temnotemnou, noční tmu. „A právě o této problematice je náš soutěžní snímek, který nese název: Kdyby zhasnul svět. Tvůrci filmu si kladou za cíl upozornit širokou veřejnost, že tma je dnes vlastně nedostatkové zboží a dokonce kvůli jejímu zachování vznikají i rezervace,“ nastínila ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2014 Marcela Heříková. Snímek má dvě roviny – jedna pojednává o beskydské rezervaci, druhá je o horalovi, který žije tradičním způsobem ve Starých Hamrech, chová ovce a kozy a v dokumentu kontrastuje jako bezstarostný obyvatel Beskyd nepostižený umělým nočním osvětlením.

Celkový počet novinek: 39

1 [2] 3 4 5 6 ... 7

Kontaktní informace


Organizátor festivalu:

Občanské sdružení Perseus
Chelčického 531/3
702 00 Moravská Ostrava

Tel.: +420 777 890 271
E-mail: produkce@ekofestival.cz

Novinky

Nestihli jste Ekofilm? Navštivte jeho ozvěny

 Kulturní centrum Průhon v Praze 6 se vrací k letošnímu jubilejnímu 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2014. Ve dnech 23. až 25. října pořádá Ozvěny Ekofilmu. „Festival nabízí širokou škálu zajímavých snímků. Hlavním tématem je především odpovědná spotřeba. Diváci budou seznámeni s tipy, jak žít šetrněji ve vztahu k životnímu prostředí. Program Ekofilmu bude vhodně doplněn o zábavně vzdělávací aktivity, do kterých se mohou zapojit návštěvníci jakékoliv věkové kategorie,“ zvou pořadatelé a dodávají, že vstupné na Ozvěny Ekofilmu je dobrovolné.

Více informací

Vplujte s námi do konce, čekají vás vítězné snímky

Mezinárodní filmový festival Ekofilm se dostal do závěrečných vod. Poslední kapkou bude dnešní promítání vítězných snímků. Přijďte se tedy podívat na filmy, které nejvíce uchvátily naši porotu. Promítání začíná v sále Domu kultury Akord v 17 hodin a končí v 21 hodin. A na co se můžete těšit? Především na vítězný snímek Stopy války. Dále uvidíte: Farmář a jeho princ, Dunaj – Amazonka Evropy, Zhrdzavené město, Volynští, Tělo plné štěstí, Kdyby zhasnul svět, TERRA X - Vulkány, Bouře, Zemětřesení, Bekendor, Uhlíkoví podvodníci, 2° žena a 2° muž, Ty se máš, Cesty víry a Vítr a Včera, dnes a zítra.

Více informací